קרי ונתניהו, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

שעות ספורות לפני פגישתם של שר החוץ הישראלי אביגדור ליברמן ומקבילו האמריקני ג'ון קרי, מפרסם ה"ניו-יורק טיימס" אמירות חריפות מכיוונו של גורם בכיר במשרד ראש הממשלה. הגורם הביע "אכזבה עמוקה" מדבריו של מזכיר המדינה האמריקני אמש (ג'), שמהם ניתן היה להבין כי האחרון הטיל את רוב האחריות לכישלון המשא ומתן עם הפלסטינים על ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הערותיו של קרי יזיקו לשיחות ויקשיחו את עמדות הפלסטינים", אמר הגורם, שביקש להישאר בעילום שם. "מזכיר המדינה קרי יודע שהפלסטינים הם שאמרו 'לא' להמשך השיחות הישירות עם ישראל בנובמבר; הם שאמרו 'לא' להסכם המסגרת וסירבו אפילו לדון באפשרות של הכרה בישראל כמדינה יהודית והארכת השיחות".

"במקביל", הוסיף הגורם, "בהבנות שהושגו לפני תחילת המשא ומתן, ישראל לא התחייבה לשום הגבלה על הבנייה. למרות זאת, הפלסטינים טוענים שהבנייה בירושלים - בירת ישראל - היא הפרה של ההבנות הללו. הרי שזה מנוגד לעובדות. גם האמריקנים יודעים שישראל לא ביצעה שום התחייבות שכזו".

בתגובה, אמר גורם פלסטיני המקורב לשיחות כי "ישראל חותרת תחת תהליך השלום; מעולם לא העלינו שום דבר שישראל לא התחייבה לו".  

מאוכזבים? ליברמן
ייפגש עם קרי, ליברמן | צילום: רויטרס

נציגים ישראלים הונחו שלא להיפגש עם הפלסטינים

מוקדם יותר היום אישרו גורמים בירושלים לחדשות 2 Online כי ניתנה הנחייה של לשכת ראש הממשלה להפסיק את המפגשים המיניסטריאליים עם בכירים ברשות הפלסטינית, לרבות בדרגי שרים ומנכ"לים - עד להודעה חדשה. ההחלטה התקבלה לנוכח המשבר בשיחות בין ישראל לפלסטינים. עם זאת, הבהירו בירושלים, כי ההחלטה אינה מהווה החלטה על הפסקת השיחות המדיניות.

לאחר הסערה שעוררו דברי קרי, בוושינגטון ניסו לצנן את המתיחות בין שתי הידידות הקרובות. "ג'ון קרי היה ברור כשמש, כשאמר ששני הצדדים נקטו בצעדים שאינם מועילים ובשום שלב לא נטל חלק במשחק האשמות", הבהירה ג'ן סאקי, דוברת מחלקת המדינה.

סאקי הוסיפה כי "קרי אף ציין במיוחד את ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שקיבל החלטות אמיצות לאורך התהליך". מדובר בשינוי דרמטי לעומת הדברים שנשא קרי זמן קצר קודם לכן במהלך שימוע שנערך בסנאט, שבו הדגיש כי אחד הגורמים העיקריים לכישלון השיחות הוא אי שחרור האסירים הפלסטינים והמשך הבנייה בהתחלויות.

"למרבה הצער, האסירים לא שוחררו וימים עברו, ואז לקראת הצהריים כשהם עמדו להגיע להסכמה, הוכרזו 700 יחידות דיור בירושלים ואז - בום", מחה קרי. עם זאת הוא הבהיר כי ימשיך לתווך בין הצדדים כל עוד הם ירצו בכך. הוא אף ציין כי פתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים "יסייע לעולם כולו להיות עולם טוב יותר".