מעוררת עניין סביב הוועדה. ארוסתו של קלוני, אלמודין
עוררה עניין סביב הוועדה. ארוסתו של קלוני | צילום: רויטרס

מועצת זכויות האדם של האו"ם חשפה אמש (ב') את שמותיהם של שלושת חברי הוועדה שמונתה כדי לחקור את התנהלות הלחימה של צה"ל וחמאס במהלך מבצע "צוק איתן", ביניהם ארוסתו של שחקן הקולנוע ג'ורג' קלוני שהודיעה במהלך הלילה כי היא דוחה את המינוי

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החבר הראשון בוועדה הוא הפרופסור וויליאם שאבאס, מומחה לחוק בינלאומי מקנדה שיעמוד בראש הצוות המיוחד. חבר הוועדה השני הוא דודו דיאן, מומחה לזכויות אדם מסנגל, והאחרונה היא עו"ד אמאל אלמודין, משפטנית בריטית ממוצא לבנוני. עובדת היותה ארוסתו של שחקן הקולנוע ההוליוודי ג'ורג' קלוני מעוררת כבר כעת עניין רב בוועדה.

שעות לאחר פרסום שמות חברי הוועדה שמונתה על ידי האו"ם, הודיעה עו"ד אלמודין כי לא תיקח חלק בפעילות הוועדה: "אני חשה כבוד בכך שהוזמנתי להשתתף בוועדה. אך לא אוכל לקבל את המינוי עקב התחייבויות קודמות הכוללות שמונה תיקים משפטיים בהם אני עוסקת". אלמודין איחלה הצלחה לשאבאס ודיאן והוסיפה כי היא מזועזעת מהמצב בעזה ובייחוד ממספר הנפגעים הרב בקרב האוכלוסייה האזרחית. 

במסגרת עבודתה, תחקור הוועדה מקרים של הפרות הומניטריות על פי החוק הבינלאומי שנעשו על ידי ישראל והפלסטינים מאז חטיפת 3 הנערים מגוש עציון ועד לסיום הפעילות הקרקעית במסגרת מבצע "צוק איתן" בעזה. את דוח המסקנות מתוכננת הוועדה להגיש למועצת זכויות האדם עד חודש מארס 2015.

בעבר האשימה ישראל את הוועדה על 47 הנציגים בה בהטיה מכוונת נגדה. בסוף החודש שעבר אמרה נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פילאי, כי היא מאמינה שישראל מפרה באופן מכוון את החוק הבינלאומי בתקיפותיה בעזה, ושעל מדינות העולם לראות בה אחראית לפשעי מלחמה.

ממשרד החוץ נמסר: "כבר עם אימוץ ההחלטה על הקמת הוועדה ב-23 ביולי, הודיעו ראש הממשלה ושר החוץ כי המועצה לזכויות אדם הפכה מזמן למועצה לזכויות הטרוריסטים ול-KANGAROO COURT שתוצאות 'חקירותיו' ידועות מראש. אם היה צורך בראייה נוספת לכך, הרי שמינוי יו''ר הוועדה, שדעותיו ועמדותיו המוטות נגד ישראל ידועות לכל, מוכיח מעל לכל ספק שישראל לא יכולה לצפות לצדק מגוף כזה ושדו"ח הוועדה כבר נכתב וכעת רק נקבע מי יחתום עליו".