על רקע המשבר הדיפלומטי בין ישראל לארה"ב, ולקראת פגישתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, נאם הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני הוועידה השנתית של שדולת יהודי צפון אמריקה בוושינגטון - והתקבל בתשואות על ידי הקהל היהודי, זאת למרות שתי מפגינות פרו-פלסטיניות שקראו קריאות ביניים והוצאו מהאולם.

בפתיחת נאומו המשיך נתניהו את הקו אותו הציבה הילרי קלינטון, והבהיר כי הוא יודע שארה"ב תעמוד לצד ישראל בפני כל האתגרים שמציב העולם. לאחר מכן ובמשך רוב נאומו, התרכז ראש הממשלה בסוגיית הבנייה בירושלים ובמו"מ התקוע עם הפלסטינים.

"לא ניתן להתעלם מהקשר בין העם היהודי לארץ ישראל ולירושלים", אמר נתניהו, "ישנו מספר רב של יהודים שחיים בשכונות שנמצאות משך חמש דקות נסיעה מכנסת ישראל, שכונות שיהיו חלק מישראל בכל הסדר שלום עתידי. אני מדגיש שירושלים אינה התנחלות - ירושלים היא בירתנו".

נתניהו לאבו מאזן: "בוא נדבר שלום"

נתניהו ניצל את ההזדמנות כדי לקרוא לפלסטינים לחזור לשולחן המו"מ. "בוא ונדבר שלום", אמר ליו"ר אבו מאזן. למרות פנייתו של נתניהו, הוא מבין כי לפחות נכון לעכשיו, מציבים הפלסטינים מכשולים רבים בדרך לחידוש השיחות. "אנחנו מצדנו הסרנו מאות מחסומים בשטחי הגדה והכרזנו על הקפאת בנייה ביהודה ושומרון. הפלסטינים מצדם רק קידמו את דוח גולדסטון", אמר נתניהו.

לגבי חלקה של ארה"ב בניסיון לקדם את תהליך השלום בין הצדדים, אמר נתניהו כי "למרות שארה"ב יכולה לעזור לצדדים להגיד להסכמות, אי אפשר לכפות שלום מבחוץ".

נתניהו סיכם את נאומו תוך שהוא בוחר להדגיש את תמיכתה של אירן בארגוני הטרור חמאס וחיזבאללה, ואת הסיכון שהיא מהווה לישראל. "אירן רוצה להשמיד את ישראל", אמר נתניהו, "יש לנו מצפון את חיזבאללה שלו עשרות אלפי רקטות, ובדרום יש לנו את חמאס, שגם הוא יורה רקטות ומבריח נשק לתחומי הרצועה ממצרים".