העביר את המסר. נתניהו (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
"מעדיפים את האופציה הדיפלומטית". נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

על רקע המתיחות בין ארה"ב לישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (ג') בוועידה הבינלאומית לתחליפי דלקים בתל אביב והתייחס לחתירה להסכם עם אירן. "ההצעה שמונחת על השולחן, שאותה אנחנו מכירים לפרטים, היא עסקה רעה", הבהיר אחרי שמזכיר המדינה האמריקני טען כי אינו בקי בפרטי ההסכם. "זה משאיר את אירן עם יכולות הגרעין למטרות צבאיות, ומעניק לה הקלות משמעותיות בסנקציות". את נאומו העברנו כאן בחדשות 2 Online בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו קרא לנצל את הזמן שהושג לעסקה טובה שמפרקת את יכולות הגרעין הצבאי של אירן. "המועד להשגת עסקה שכזאת הוא היום שבו תושג עסקה כזאת", ציין והבהיר כי הוא אינו פוסל את הערוץ הדיפלומטי. "ישראל מעדיפה את האופציה הדיפלומטית על האופציה האחרת. אבל אנחנו רוצים פיתרון דיפלומטי אמיתי שמפרק את יכולות הגרעין הצבאי של אירן".

עוד הוסיף ראש ממשלה כי סכנה נוספת הטמונה, בהסכם שהתהווה, היא לגיטימציה לאירן להיות מדינה סף-גרעינית. "זה נגד האינטרס של הקהילה הבינלאומית", הדגיש, "בכל יום שעובר, אירן נמצאת תחת לחץ כלכלי גובר. לא צריך להיחפז לעסקה רעה".

קרי ונתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס)
קרי ונתניהו. חילופי עקיצות | צילום: רויטרס

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן פסקי אמרה הערב כי קרי מאמין שתהיה זו טעות שהקונגרס יכפה עוד סנקציות על אירן בזמן שמגעים מתנהלים מול טהרן.

פסקי ציינה כי מזכיר המדינה, שימסור הצהרה בדלתיים סגורות בנושא אירן בוועדת מערכת הבנקאות בסנאט מחר, כי הוא מבקש "הפסקה זמנית" בהטלת סנקציות נוספות על טהרן בשביל לאפשר לדיפלומטים האמריקניים ומעצמות המערב לנהל משא ומתן עם אירן על נושא הגרעין.

קרי: נתניהו לא יודע מה תנאי ההסכם

במסיבת עיתונאים שערך אתמול באבו דאבי טען מזכיר המדינה האמריקני כי נתניהו נחפז להגיב להסכם שטרם נחתם.  "נתניהו צריך להבין ששום הסכם לא נחתם בין המעצמות לאירן והתנגדותו הנחרצת מוקדמת מדי", אמר. קרי הבהיר כי "אובמה מחויב לביטחונה של ישראל והוא מוכן להפעיל את כל המאמצים כדי למנוע מאירן נשק גרעיני", והביע תקווה כי הסכם עם טהרן ייחתם "בתוך חודשים ספורים".

מזכיר המדינה האמריקני מתח ביקורת על נתניהו ואמר כי ראש הממשלה אינו בקי מספיק בפרטי ההצעה שנידונה עם אירן. "אני לא בטוח שראש הממשלה, שיש לי כבוד גדול אליו, יודע מה הם התנאים שיהיו, כי עוד לא סיכמנו אותם", אמר קרי. "על זה אנחנו דנים".