"הסכם שלום עם סוריה - בר השגה", אמר הערב ראש הממשלה אהוד אולמרט בנאום שנשא בכנס השנתי של המכון למחקר לביטחון לאומי, שנערך באוניברסיטת תל אביב. בדבריו עסק אולמרט רבות בנושא השיחות עם סוריה והאיום האירני.

בנושא הסורי הדגיש אולמרט, כי חרף מעורבותה של סוריה בטרור, רק הניסיון לבוא עימה במשא ומתן שווה לשלם מחיר: "זה מחייב נכונות לוויתורים כואבים מאד, אבל התמורה שניתן אולי להשיג במשא ומתן - מניעת המלחמה, סיום הסכסוך וכינון יחסי שלום - אין ערוך לה".

הוא הוסיף כי "סוריה אינה בהכרח משתוקקת להימנות על ציר הרשע", וכי "יש בה רצון עז לצאת מבידודה המדיני והכלכלי, ולהתחבר למערב, כולל שיקום קשריה עם ארצות הברית".

אולמרט מנה בהמשך את היתרונות האסטרטגיים שהסכם שלום עם סוריה עשוי להביא לשתי המדינות: "ההסכם יצמצם את האיום למלחמה בגבול הצפון ויאפשר ביטחון מירבי לתושבי הצפון ולעורף הישראלי, ינתק את הקשר האסטרטגי בין דמשק וטהראן, יביא לסילוק מפקדות החמאס והג'יהאד האיסלאמי מסוריה", אמר ראש הממשלה.

"צה"ל ינצח בכל עימות ניצחון מוחץ"

אולמרט התייחס בדבריו גם לאיום האירני: "משטר האייתולות, שבראשו עומד נשיא אנטישמי ומכחיש-שואה, שואף להגמוניה אזורית, ולמעמד אזורי מעצמתי.תמיכתו בטרור, החתירה להשגת נשק גרעיני, פיתוח טילים ארוכי טווח, התנגדות לכל יוזמת שלום, וליבוי הסכסוך הערבי-ישראלי והיציבות האזורית באש דתית פנאטית - כל אלה הם כלים להשגת היעד המגלומני של המשטר האפל הזה".

על רקע האיומים האירניים והאש בדרום, אמר אולמרט: "אין לי צל של ספק: צה"ל ינצח בכל עימות, אם חלילה יפרוץ, ניצחון מוחץ. כשירותו המבצעית, מוכנותו ויתרונו האיכותי והמוסרי של צה"ל הם ללא עוררין. לקחי מלחמת לבנון השניה נלמדו ויושמו, וצה"ל היום חזק ומוכן יותר לאין שיעור. אך הניצחון האפשרי בקרב אינו הדבר היחידי המעסיק אותנו".

היום דווח כי אולמרט צפוי לצאת לטורקיה ביום שני הקרוב, על מנת להיפגש עם עמיתו הטורקי ארדואן. השניים צפויים לדון בחידוש השיחות עם סוריה, על רקע "מסמך הגבולות" שהעבירה דמשק לאחרונה.