"המציאות היום ניתנת לשינוי", כך פתחה היום שרת החוץ ויו"ר קדימה, ציפי לבני, את נאומה בכנס הרצליה, "זאת בתנאי שנרים את הראש ונראה את ההליכים מסביב לישראל, ונראה שוב מה ישראל צריכה להיות". נאומה של לבני הועבר בשידור חי, בחדשות 2 באינטרנט.

לדברי לבני, תמיכתן של מדינות ערביות מתונות במזרח התיכון בישראל, דוגמת מצרים, נותנת תקווה להסדר מדיני חדש באזור. "יש לנו הזדמנות היסטורית, אבל העתיד תלוי לא רק בהבנה שלנו. בואו נרים את הראש ונראה מה קורה במזרח התיכון. יש גורמים מוסלמיים קיצוניים, טרור בינלאומי. אירן נותנת ביטוי לאידיאולוגיה קיצונית ולהשמדת מדינה אחרת - ישראל".

"בתוך כל אלו", הוסיפה שרת החוץ, "פתאום אנו רואים שבצידה של ישראל מדינות נוספות, ערביות, מוסלמיות, שבעיניהן ישראל כבר לא אויב. שרואות באירן לא פחות איום ממה שאנו רואים. הם מבינים מה המשמעות של איסלאם קיצוני. אני לא אומרת את זה כ'צרת רבים - חצי נחמה', אלא כשינוי היסטורי ועליית כוחות מתונים, שרוצים להתמודד אותם איומים".

"העולם מבין את העקרונות שלנו"

אל מול התקווה המדינית לא שכחה לבני גם לדבר על האינטרסים של ישראל במסגרת המציאות החדשה, הפוטנציאלית, במזרח התיכון. "על הקיר בחדרי הלימוד ובחדרי קבלת ההחלטות צריכה להיות חקוקה הכתובת 'מדינה יהודית ודמוקרטית'. זו מהותה של המדינה וזו תכלית קיומה", אמרה.

"מועצת הביטחון של האו"ם קבעה שהעקרונות שאנו קבענו לגבי חמאס הם אלה שמקובלים על העולם. יש מי שחושש בישראל מהממשל האמריקני החדש, שרואה בזה איום, כי הוא ילחץ על ישראל להגיע לשלום. שלום זה לא איום, אלא אינטרס, וזו ההזדמנות", הוסיפה יו"ר קדימה.

לבני סיכמה, "אני לא חושבת שאנו נקום מחר בבוקר למזרח תיכון חדש, ואני יודעת שזה תהליך מורכב וברור ששוב - לא תלוי רק בנו, אבל אנו מרכיב חיוני בו. אנו לא יכולים להרשות לעצמנו לפספס את ההזדמנות הזו. אני לא רוצה שמשפט ההיסטוריה ישפוט אותנו כך, כפי שהעולם רואה אותנו - כמדינה שעושה הכול כדי למשוך זמן ולא להגיע להסכם".