גורש, שוב. חאלד משעל, ארכיון (צילום: AP)
הגורם לעיכוב במגעים? חאלד משעל | צילום: AP

המשא ומתן בקהיר על הפסקת אש בדרום נמשך וטרם הבשיל להסכם קבע, ומאחורי הקלעים נראה שמאבקים פנימיים בתוך חמאס הם שמונעים הסדר. גורם מדיני בישראל טען היום (ה') כי ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל "היה ונותר הגורם המפריע והמטריד שטרפד הסדר בקהיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הגורם, המשלחת הישראלית ששבה אמש לישראל דיווחה כי הצדדים כמעט השיגו הסדר, אך משעל מנע זאת תוך שימוש בשלל סיבות ותירוצים.

הגורם המדיני ציין כי הפלסטינים ביקשו בתחילה להאריך את הפסקת האש הזמנית ב-72 שעות נוספות, אלא שישראל הבהירה למתווכים המצרים שהדבר לא מקובל כי מועד סיום ההפוגה ייצא בשבת. לפיכך, דרשו הנציגים הישראלים הארכה של חמישה ימים - דבר שאושר בסופו של דבר על ידי הפלסטינים.

המשלחת הפלסטינית בסבב הקודם של השיחות בק
המשלחת הפלסטינית בקהיר | צילום:

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב כדי לשמוע דיווח מפורט על התקדמות המגעים בקהיר. בדיון צפויות לעלות הטענות הקשות שהשמיעו השרים על כך שאינם מעודכנים בדבר המשא ומתן בקהיר. 

"נתניהו נעלם, ירד לבונקר, לא נפגש, לא מדבר", אמרו מספר שרים לאחר שקיבלו אתמול את ההודעה על הארכת הפסקת האש. "אמש עדכן נתניהו את השרים רק לאחר ביקורת חריפה בתקשורת, וגם זה בקצרה דרך דובריו", הוסיפו.  

ארכיון (צילום: AP, חדשות)
שיגור רקטה מעזה | צילום: AP, חדשות

הבוקר, פחות מחצי יממה אחרי ההכרזה על הארכת הפסקת האש, אזעקה נשמעה במספר יישובים במועצה האזורית אשכול. מבדיקה שביצע פיקוד העורף עולה כי המערכת הופעלה בטעות, בשל איכון שווא.

בשעות שקדמו לתום הפסקת האש אתמול, שוגרו רקטות לעבר יישובי הדרום. בשעה 21:50, כשעתיים לפני סיום הפסקת האש, נשמעה אזעקה ביישובים במועצות שער הנגב, חוף אשקלון ויואב. רקטה התפוצצה בשטח פתוח בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב.