בנייה בשטחים תמורת שחרור אסירים - זו בתמצית המשוואה שיצר ראש הממשלה מאז החל המשא ומתן. יממה לפני שחרורם של 26 אסירים ביטחוניים נוספים מהכלא, חוזרים קולות הביקורת על השחרור, ולצידם ביקורת על הבנייה בשטחים.  מאז החל המשא ומתן, הממשלה קידמה בשני סבבי השחרור הקודמים את בנייתן של 8,056 יחידות דיור בשטחים - מספר שיא לכל הדעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבנייה כמובן עדיין לא החלה, אבל סיור מהאוויר מעל יהודה ושומרון מגלה בנייה בפועל של אלפי יחידות דיור כבר כעת. כך למשל מגלה מבט הציפור את פרויקט הבנייה הגדול בהתנחלות ברכה, הקרובה לשכם.

לא הרחק משם, ביצהר, נראה פרויקט נוסף שהולך ונבנה בימים אלו. תמונה דומה מתגלה גם בנופי נחמיה - גבעה חדשה שקמה ועולה על הקרקע. תנופת הבנייה לא פוסחת גם על אריאל. בהתנחלות עלי זהב נראית הכשרת קרקע לקראת בנייה מאסיבית.

אחת ההאשמות שמופנות מבית נגד הרשות הפלסטינית היא העובדה שבמשמרת שלהם, בזמן המו"מ, ישראל ממשיכה לבנות בשטחים. כך למשל אתר הבנייה הגדול בעלי זהב. יהיו מי שיאמרו שמדובר בשכונה של עלי זהב בשם לשם. אחרים יגידו שלמקום הזה יש כמעט מאפיינים של התנחלות חדשה.

בנייה בהתחלויות, ארכיון (צילום: חדשות 2)
הבנייה בהתנחלויות ממעוף הציפור | צילום: חדשות 2

אז כמה יחידות דיור מוקמות בימים אלו? על פי הערכת המתנחלים, כ-1,400. מנתוני הלמ"ס מדובר בכ-2,500, ואם תשאלו את שלום עכשיו, המספר עומד על כ-3,000. כל הכרזה על בנייה נוספת מקרבת את אבו מאזן לנקודה שבה אינו יכול להצדיק בפני הפלסטינים את המשך המו"מ.

"אם נתניהו באמת מעוניין להגיע לפתרון של שתי מדינות, אין שום סיבה עכשיו לבנות אלפי יחידות דיור בשטחים", אומר ליאור עמיחי מצוות מעקב התנחלויות בשלום עכשיו. "נתניהו מנצל את המשא ומתן ואת שחרור האסירים על מנת לבנות ולאשר עוד אלפי יחידות דיור".

מנגד אומר יגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע, כי שחרור המחבלים "נועד לספק את תאוות המשא ומתן של הפלסטינים ושל חלק מהגורמים שיושבים בממשלה". לדבריו, אין לזה שום קשר לבנייה ביהודה ושומרון. "אנחנו ממשיכים לבנות ביהודה ושומרון ונמשיך לבנות ביהודה ושומרון, בלי קשר למשא ומתן המדיני ובלי קשר לשחרור מחבלים".