משפחות הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת במינכן קיבלו את פרסום המסמכים החסויים בפרשה בזעזוע. התוכן, שעיקרו חושף התנהלות כושלת של ממשלת גרמניה, חיזק את תחושת המשפחות השכולות שיש לחקור את רצח 11 הישראלים מחדש - 40 שנה אחרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גרמניה חייבת לפתוח את כל המסמכים ולחקור את עצמה מחדש", אמרה אילנה רומנו, אלמנתו של יוסף רומנו, בריאיון לערוץ החדשות. "אנחנו עושים מאמץ בכיוון הזה".

לדבריה, "אנחנו נאבקנו שנים על גבי שנים לגילוי המסמכים של הגרמנים וכשהגענו לחלק גדול מהם נפלנו על חוק התיישנות בבתי משפט בגרמניה. זה לא אנושי. אם גרמניה של היום היא לא של אז, אני מבקשת מבחינה אנושית לחקור את עצמם ולהגיע למסקנות. האנשים שהיו אחראים לטבח קודמו והטיחו בי שאנחנו הבאנו את המלחמה לאדמת גרמניה".

הטבח במינכן (צילום: AP)
הטבח במינכן | צילום: AP

"פעולה שלומיאלית"

"אנחנו לא נרפה. אין להרפות", הבהירה רומנו. "גרמניה צריכה לחקור את הפשעים שהיא עשתה ב-72'".

היא סיפרה כי הופתעה מהגילוי במסמכים לפיו שלטונות גרמניה לא עצרו את המשחקים האולימפיים בין היתר משום שלטלוויזיה הגרמנית לא היו שידורים חלופיים. "אם היו אומרים אנחנו לא נכנעים לטרור, הייתי יכולה לבלוע את זה. אבל שלא היו להם שידורים בטלוויזיה? זה מזעזע".

"זמיר (ראש המוסד דאז) אמר שזה היה אחד הימים הקשים בחייו. לראות ישראלים כבולים אחרי השואה על אדמת גרמניה", הוסיפה אלמנת הספורטאי. "הגרמנים רצו להמשיך את המשחקים, להוציא את הישראלים מטווח המשחקים, זרקו אותם בשדה התעופה ושם עשו פעולה שלומיאלית".