"המצב שנגלה לעיני בעזה שובר לב", כך אומר היום מזכ"ל האו"ם, באן קי מון במסיבת עיתונאים שכינס בעזה. כשהוא מוקף בעשרות עיתונאים ואנשי תקשורת, סיפר באן קי מון על תחושותיו עם הגעתו לרצועה: "נדהמתי לראות את מימדי ההרס ברצועה. באתי להביע סולידריות עם תושבי עזה".

מזכ"ל האו"ם אמנם הודיע שלא ייפגש עם בכירי החמאס ברצועה, אבל מארגני הסיור שנערך לו ידעו היטב היכן יש לערוך את מסיבת העיתונאים: שרידי בית הספר של האו"ם, שהופצץ על ידי מטוסי חיל האוויר במבצע "עופרת יצוקה".

"הוכיתי בשוק", אמר באן קי מון לעיתונאים. "המראות הללו הם רק חלק קטן מהצער והכאב של תושבי עזה", הוסיף. מזכ"ל האו"ם גם הבטיח לסייע בשיקום הרצועה: "אעשה כמיטב יכולתי לסייע. כל הארגונים ההומניטריים יתנו את ידם".

ביקורת גם על החמאס

באן קי מון לא חסך גם ביקורת מאנשי החמאס, דבר שהיה קצת מוזר לשמוע מפיו של המתרגם הפלסטיני שהצמיד לו החמאס: "גם ירי הרקטות לעבר ישראל אינו מתקבל על הדעת. הלוחמה בין ישראל לחמאס הינה תוצאה של כשלון המאמצים המדיניים". מזכ"ל האו"ם מתח ביקורת קשה על ישראל ומה שהוא כינה כ"שימוש חריג בכוח" במהלך הלחימה. "צריך לחקור את הרג האזרחים בעזה", אמר והוסיף: "חייבים לכבד ולאכוף את החוק הבינ"ל".

את דבריו סיכם מזכ"ל האו"ם בפנייה לעם הפלסטיני: "התושבים הפלסטינים חייבים להבין כי האו"ם יוכל לסייע להם רק אם תושג אחדות ברחוב הפלסטיני. כך נוכל להשיג את מטרותיו של העם הזה".

באן קי מון הוא האישיות הדיפלומטית הבכירה ביותר שביקרה ברצועת עזה מאז ההפיכה שביצע חמאס ביוני 2007. ראש הממשלה אהוד אולמרט נועד עם מזכ"ל האו"ם טרם יציאתו לעזה, והבהיר לו שבעיניו "אסור שהחמאס ישאב לגיטימציה מתהליך השיקום, שכן הוא הנושא באחריות לחורבן ברצועה".