שעות ספורות לאחר שחוק השוויון בנטל אושר בקריאה שנייה ושלישית, עלה ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון המבקר בישראל לדוכן הנואמים ונשא דברים. הסערה הפוליטית המקומית לא שכחה עוד, ובמהלך דברים שנשא ראש הממשלה נתניהו, עזבו חברי הכנסת החרדים את המשכן, בעוד יתר חברי האופוזיציה מתפרצים לדבריו. את הנאום העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שלום לכולם", אמר קמרון בעברית בפתח דבריו. "אם חשבתי למצוא מקום לבלות בו יום רביעי שקט, ללא ספק הגעתי למקום הלא נכון. השגריר הבריטי הזהיר אותי מראש, הוא אמר שאנשים עשויים לצעוק, אחרים עשויים לעזוב, 'אתה עשוי ללמוד משמעות של מילה עברית חדשה - בלאגן', אבל אנחנו עוד רחוקים מזה".

קמרון שב והדגיש את מחויבותו לישראל. הוא הבהיר כי ימשיך להתנגד לניסיונות להחרים את מוצרי המדינה, יפעל לקידום תהליך השלום ולעצירת פרוייקט הגרעין האירני. "אני מבין את האיום נגדכם, תמיד אעמוד לצידה של מדינת ישראל", הדגיש לקול תשואות חברי הכנסת במשכן.

"בריטניה תומכת ביוזמה של ג'ון קרי ואנו מאמינים שראש הממשלה נתניהו ויו"ר הרשות אבו-מאזן הם מנהיגים שרוצים שלום", הדגיש ראש הממשלה הבריטי. "אנו מבינים את הצורך בהפסקת ההתנחלויות, ואנחנו מעריכים את העמדה של נתניהו שמוכן לויתורים ולשחרור אסירים".

נתניהו וקמרון (צילום: חיים צח, לע"מ)
קמרון ונתניהו, היום | צילום: חיים צח, לע"מ

"דמיינו איך תראה הארץ הזו כשיהיה בה שלום, עם הכרה בשתי המדינות - פלסטינית וישראלית", הוסיף קמרון. "שלום יביא סוף למצב המגוחך שבו מתקבלות החלטות באו"ם נגד ישראל, יותר החלטות מאירן וסוריה גם יחד".

"הידידות של בריטניה היא המסר שאני מביא לכאן היום. המסר שלי ברור, אנחנו אתכם בכל צעד ושעל", אמר קמרון והוסיף בעברית: "אנחנו ביחד".

מפגש ראשי הממשלות, היום (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
מפגש ראשי הממשלות, היום | צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו נאם, הח"כים החרדים עזבו את המליאה

תחילה נשא דברים ראש הממשלה נתניהו, שעם עלייתו לדוכן, עזבו חברי הכנסת מהמפלגות החרדיות את האולם, כמחאה על אישור חוק השוויון בנטל שעבר בקריאה שנייה ושלישית מוקדם יותר היום. ראש הממשלה הודה בפתח דבריו לקמרון על תמיכתו בישראל, ומלחמתו חסרת הפשרות בניסיונות להחרים את המדינה בזירה הבינלאומית.

"ברוך בואך לכנסת היהודית", בירך ראש הממשלה את קמרון. "ירושלים, עיר דוד שעל שמה אתה קרוי, היא בירת הנצח של ישראל. הביקור שלך כאן כראש ממשלה הוא הזדמנות לחזק את הקשר האיתן בינינו. אני מאמין ששיתוף הפעולה בנינו סביב הנושאים שנדון בהם יחזק את שנינו בכלכלה הגולבלית ובשטחים רבים נוספים ורוצה להביע הערכה עמוקה לתרומה הכבירה של בריטניה לאנושות".

ראש הממשלה התייחס בדבריו לתהליך המדיני ואמר כי "אנחנו רוצים שלום עם שכנינו הפלסטינים אבל בשביל שלום הם צריכים להכיר בקשר של העם היהודי בארץ ישראל וזכויותיו בה. תרשו לי לא להיות פוליטיקלי קורקט, אין פה שאלה של נרטיביים יש פה אמת היסטורית אחת".

"הסרבנות של הפלסטינים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי היא המכשול לשלום ולא הבנייה בשטחים", אמר נתניהו. "גם אתה דיויד לא היית נשאר אדיש עם היו מפילים אלפי פגזים על לונדון".

יו"ר ההסתדרות הציונית, יצחק הרצוג (צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות)
יו"ר האופוזיציה הרצוג, ארכיון | צילום: פלאש 90, מרים אלשטר, חדשות

הרצוג: ממשלה שלא תקדם שלום - תשלם מחיר

בסיום דבריו של נתניהו, עלה יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג לדוכן ונשא דברים. תחילה התייחס הרצוג לפעולות האופוזיציה בשבוע האחרון, וטען כי חבריה שבו לאולם הדיונים והפסיקו את החרם, רק מתוך כבוד לראש ממשלת בריטניה. "מי כמוך מבין מהי דמוקרטיה ומהי חשיבות אופוזיציה", אמר הרצוג.

"אנו מצויים במהלכו של משא ומתן מול הפלסטינים. אני יכול להבטיח לך אדוני שבציבור הישראלי יש רוב גדול שתומך בהפרדות בינינו ובין הפלסטינים", הדגיש הרצוג. "אנחנו יכולים להגיע לשלום אמיתי. יש רצון כזה במדינת ישראל וממשלה שלא תממש את רצון הציבור הישראלי תשלם על כך מחיר פוליטי כבד".