לקולות הקוראים לאזרחי ישראל להירגע ולא להיכנס לפאניקה לאור האפשרות שארה"ב תתקוף בסוריה הצטרף הערב שר החוץ לשעבר, יו"ר ישראל ביתנו ויו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח"כ אביגדור ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המסקנה שלי - כמו של רבים אחרים, היא שאנחנו צריכים לסמוך קודם כל על עצמנו", אמר ליברמן בעקבות ההתפתחויות האחרונות באזור באירוע הרמת כוסית של מפלגתו. "אנחנו רואים מסביבנו שפיכות דמים וצריכים להיות ערוכים לכל תרחיש אפשרי. יחד עם זאת, אין שום מקום להיכנס לפאניקה ולהיסטריה - ולא לתורים ארוכים אחרי המסכות".

ליברמן הוסיף כי מסיבה זו בדיוק בחר שלא לכנס את וועדת החוץ והביטחון של הכנסת לדיון מיוחד - והדף את הביקורת שהושמעה בעניין. "לא כינסתי את הוועדה כי זה היה גורם להגברת ההיסטריה והפאניקה, ואין צורך בזה", אמר. "הוועדה עוקבת מקרוב אחר הנעשה באמצעות ועדות משנה ועושה עבודה רצינית".

"רבים מנסים לגרור את ישראל למלחמה בסוריה"

ליברמן ביקר את התנהלות המערב אל מול תמונות ההרוגים המגיעות מסוריה כמעט מדי יום ביומו. "100 אלף בני אדם נטבחו בדם קר בסוריה - והעולם ממשיך לדבר", האשים. "החלק השני של העולם מנצל את האירועים האלו רק כדי להגביר את הטרור, שפיכות הדמים ואי היציבות. אני מסתכל מה קורה מסביבנו - בלבנון, במצרים, בלוב ובוחן את האתגרים שאנחנו מתמודדים איתם - אין מדינה שמתמודדת עם כל כך הרבה איומים כמו ישראל".

שר החוץ לשעבר טען גם כי אירן מנצלת את תשומת הלב העולמית לנושא הסורי כדי להמשיך ולפתח במלוא המרץ את תוכנית הגרעין שלה. "בין השורות עבר בשבוע שעבר דוח סבא"א על מאמצי אירן לרכוש נשק גרעיני ולבנות את כל המערך לייצור נשק", הזכיר ליברמן. "האירנים מנצלים בנחישות ובעוצמה את המצב בסוריה וממשיכים בתכנית הגרעין".

ליברמן ניצל את הבמה כדי לשלוח מסר מאיים לשכנים מצפון. "אני ממליץ לכולם לא לנסות אותנו ולא לגרור אותנו למערכה בסוריה", אמר. "יש הרבה גורמים בעולם שמנסים לגרור את ישראל לקלחת הסורית - ואין לנו כוונה כזו. יחד עם זאת אנחנו ערוכים לכל מצב ויש לנו כל התשובות לכל תרחיש. יודעים את זה היטב בדמשק, בריסל, וושינגטון, מוסקבה - וגם ברובע דאחיה בביירות. אני ממליץ לכולם לא לנסות אותנו. עדיף שלא".

"אנחנו לא צריכים שום בייביסיטר"

בדבריו התייחס ליברמן גם לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים וטען כי תשומת הלב הבינלאומית לנושא היא מוגזמת. "אין לי שום הסבר הגיוני לדבר הזה", אמר. "הקהילה הבינלאומית נכשלה בפתרון כל הסכסוכים - לא משנה באיזו יבשת ובאיזה מקום, ומחפשת לפצות את עצמה דווקא בוויכוח עם הפלסטינים.

"מעורבות היתר הזו של הקוורטט, האיחוד האירופי, האו"ם ושליחים למיניהם רק מרחיקה את פתרון הבעיה. אנחנו לא צריכים פה שום שמרטף או בייביסיטר. אם רוצים לפתור את הבעיה - תנו לנו להתמודד עם הפלסטינים לבד".