קריקטורה נגד נרמול היחסים (צילום: חדשות)
קריקטורה נגד נרמול היחסים | צילום: חדשות

הפגישות האחרונות של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מנהיגי ערב לא עברו מתחת לרדאר בעזה. ברשות הפלסטינית זועמים לאור גילויי הנורמליזציה ביחסים הדיפלומטיים בין מדינות ערב לישראל, כשבמקביל החלו להופיע בכלי תקשורת בערבית קריקטורות שמגנות את השינוי ביחס "לאויב הציוני".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדי חודש המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה מפיץ דוח על התבטאויות בהקשרי הסתה ודה לגיטימציה בזירה הפלסטינית. בדוח של חודש נובמבר הובאו ציטוטים חמורים במיוחד של בכירים פלסטיניים שמביעים התנגדות חריפה לצעדי הנורמליזציה.

קריקטורות נגד נורמליזציה בין מדינות ערב וישראל (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בסיום פגישה משותפת של הנהגות חמאס והג'יהאד האסלאמי בעזה בתחילת נובמבר הופצה הודעה משותפת שבה נכתב: "אנו מתריעים מפני הסכנה שבריצה לעבר נורמליזציה ומפני הסתננות האויב לאזור, מה שדורש לעצור את כל צורות הנורמליזציה עמו, וכן להפעיל חרם רשמי ועממי נגד הכיבוש הציוני בכל התחומים".

כעבור כמה ימים צוטט בכיר חמאס בעזה, אסמאעיל רדואן, טען שמנהיגי ערב מבצעים "פשע נגד העם" הפלסטיני. "אלו שמנרמלים (את היחסים) עם הכיבוש תשרוף אותם האש יחד עם הקופים והחזירים. אתם יודעים מי אלו הקופים והחזירים? אלו הם היהודים, שמחק אותם האל ויצר מהם את הקופים והחזירים ", אמר רדואן.

פיטר פלצ'יק, זכה בזהב באבו דאבי (צילום: AP, חדשות)
פיטר פלצ'יק, זכה בזהב באבו דאבי | צילום: AP, חדשות

הבכיר הוסיף: "מכאן אנו מעבירים את המסר שלנו לאלה שמנרמלים (את היחסים) עם הכיבוש - הפסיקו זאת, שכן בכך אתם מעודדים אותו לבצע פשעי נוספים נגד עמנו. היהודים והציונים הם האויב שלכם והאויב של האומה הערבית והאסלאמית". בהצהרה אחרת רדואן קרא לערבים ברחבי העולם ללחוץ על מנהיגיהם לחוקק חוקים נגד "הנורמליזציה עם הישות הציונית, ולהקים ועדות חרם בארצות ערב השונות".

"עלינו לקחת דוגמא מה-BDS"

בסוף חודש אוקטובר התקיים באבו דאבי תחרות גראנד פרי בג'ודו. זו הייתה הפעם הראשונה שבה המתמודדים הישראליים הורשו ללבוש מדים עם דגל ישראל ואף הושמע "התקווה". מאמר ביומון הרשות הפלסטינית "אלחיאת אלג'דידה" תקף חבר המועצה המהפכנית של תנועת פת''ח מופק מטר את ההשתתפות הישראלית, אותה כינה "אסון". "מה שמכאיב עוד יותר זה שהקהל נעמד כשהוא שומע את קול מנגינת ההמנון של מדינת ישראל", זעם מטר. "הוי הערבים, עלינו לקחת דוגמא מתנועת ה-BDS".

השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן אמר שמשרדו ימשיך לחשוף "את הצביעות וההסתה" הפלסטינית. "הפלסטינים פועלים ללא הרף לדה-לגיטימציה למדינת ישראל ובניסיונות לחבל בשיתופי הפעולה בין ישראל למדינות ערב, אך הם נכשלים וייכשלו", אמר השר ארדן. "העולם מבין יותר ויותר כי אבו מאזן הפך להיות הבעיה ולא הפתרון וכי נורמליזציה של ישראל עם מדינות ערב היא אינטרס של העולם כולו".

"התיקים המרכזיים צריכים להישאר בליכוד" (צילום: פלאש 90, חדשות)
השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

בכנס שגרירים ישראליים שנערך אתמול במשרד החוץ ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לשיפור הקשרים עם מנהיגי ערב בהקשר הפלסטיני. "כשאני נפגש עם מנהיגים ערביים הם אומרים לי 'יש לנו אינטרסים ביטחוניים וכלכליים ואנחנו גם רוצים להנות מפירות הקדמה, ואנחנו לא נמשכן יותר את הנורמליזציה שלנו עם מדינת ישראל לגחמות הפלסטיניות'", אמר נתניהו. "אני לא ממשכן את השלום עם העולם הערבי בשלום עם הפלסטינים. אנחנו מנסים ועוד ננסה אבל אחד לא קובע לשני".

נתניהו הוסיף: "זה לא אומר עדיין הסכמי שלום אבל זה אומר שבהחלט יכול להיווצר מצב שההתקדמות שלנו לנורמליזציה ושלום, במקום מה שתמיד חשבנו - דרך השלום עם הפלסטינים אל העולם הערבי, יכולה לבוא דווקא בכיוון ההפוך. היה טוב אם היה הסכם עם הפלסטינים, אבל הוא לא יכול להיות התניה, אבל אנחנו לא מתנים את הלכידות שלנו עם העולם הערבי - נורמליזציה, בשלום עם הפלסטינים".