ג'ונתן פולארד (צילום: רויטרס, חדשות)
פולארד לאחר שחרורו | צילום: רויטרס, חדשות

בדיוק שלוש שנים ועוד יום אחד חלפו מאז נפתחו שערי הכלא בצפון קרוליינה והמרגל ג’ונתן פולארד יצא לחופשי בגיל 61 ואחרי 30 שנה מאחורי סורג ובריח. מאז הוא מתגורר בניו יורק תחת תנאים מגבילים מאד שכוללים אזיק אלקטרוני, עוצר, איסור ריאיונות ואולי הקשה ביותר מבחינתו - איסור על עלייה לארץ. הערב (רביעי) פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי ישראל ביקשה באופן רשמי לאפשר לפולארד למצות את הדין בישראל, אך ארה"ב סירבה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעבר פורסם בחדשות שנתניהו פנה גם לנשיא ארה"ב טראמפ וביקש ממנו לאפשר לפולארד לשוב לישראל. הערב נחשף כי במקביל למאמצים נוספים,ישראל פעלה גם במישור הביורוקרטי והגישה בקשה רשמית למשרד המשפטים האמריקני לאפשר לפולארד למצות את הדין בישראל בהסכם מוסדר בין המדינות.

לפני כמה שבועות הגיעה התשובה השלילית החד משמעית: משרד המשפטים האמריקני דחה את הבקשה הרשמית של ישראל. הנימוק לסירוב לבקשת ישראל: חומרת המעשים והעבירות שביצע פולארד בשנות ה-80' של המאה הקודמת. 

נתניהו ישוב אחרי הפגישה עם טראמפ (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו פנה - וסורב | צילום: רויטרס, חדשות

גם הבקשה להתחשב בגילו ובמצב בריאותו הרופף של פולארד נדחתה. בין המכותבים לתשובה היה גם קונסול ישראל בניו יורק דני דיין, וככל הידוע לנו המאמצים בישראל למען פולארד נמשכים בערוצים נוספים  הפרשה העיבה מאוד בעבר על היחסים בין המדינות - והממסד האמריקני, מתברר, עדיין מסרב לסלוח. 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו נותר מחוייב כל העת להשבת פולארד לארץ".