חופש הפעולה של חיל האוויר ייפגע? (צילום: דוצ, חדשות)
מטוסי קרב ישראליים (ארכיון) | צילום: דוצ, חדשות

קרע בין ישראל לרוסיה? לאחר הפלת המטוס הרוסי לפני כחודש, הדגישו בישראל שחופש הפעולה שלנו בסוריה לא נפגע, אבל מסתבר שהרוסים הציבו תנאים שפוגעים בחופש הפעולה של צה"ל. כעת, הרוסים דורשים מישראל זמן התרעה ארוך יותר לפני תקיפות של חיל האוויר בשטח סוריה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הרוסים מבקשים כעת לקבוע כללים חדשים לפעילות של צה"ל בסוריה ולשנות את מנגנון התיאום בקו החם שבין צה"ל לצבא רוסיה. בעקבות הפלת המטוס, הרוסים דורשים להגדיל באופן משמעותי את זמן ההתרעה לפני תקיפות ישראליות בשטח סוריה.

עד עכשיו הרוסים קיבלו מישראל עדכון על פעילות חיל האוויר דקות ספורות בלבד לפני שהפצצות פגעו במטרה. כעת הם דורשים להגדיל את הזמן ההתרעה באופן שעלול לסכן את מטוסי חיל האוויר או לתת לאירנים זמן להסתיר את המטרות.

המטוס הרוסי שהופל בסוריה (צילום: סקי ניוז, חדשות)
המטוס הרוסי שהופל בסוריה | צילום: סקי ניוז, חדשות

גורם מדיני בכיר אומר שמדובר בתנאי שמבחינה מבצעית אסור לקבל אותו. לטענת הגורם, התנאי מצמצם מאד את חופש הפעולה של חיל האוויר ואסור לישראל להסכים לזה. זו עלולה להיות הסיבה שמאז הפלת המטוס לא התבצעה תקיפה גלויה שמקבלת מיד הד תקשורתי ומיוחסת לישראל.

צריך להזכיר, כבר לפני שלושה שבועות ביקש נתניהו להיפגש עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין - אך עדיין לא נענה. מלשכתו נמסר שהמגעים לתיאום בין הלשכות נמשכים וסרבו להתייחס לתוכן הידיעה, כך גם בלשכת שר הביטחון.