ראש הממשלה נתניהו וקנצלרית גרמניה מרקל קיימו היום (חמישי) מסיבת עיתונאים משותפת לקראת סיום ביקורה בארץ. "אני מאמין שכל המדינות צריכות לשלב ידיים כדי להיאבק באירן ולחשוף לחלוטין את תוכניות הגרעין שלה", פנה נתניהו למרקל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"האגרסיביות של אירן מגיעה גם לאירופה", הוסיף רה"מ. "שמחתי לראות שדיפלומט אירני נאסר בגרמניה לאחר שלקח אחריות על ההתקפה בפריז. ישראל תמשיך לעשות את מה שהיא צריכה כדי להגן על עצמה ותמשיך לחסום את מאמצי סוריה לתקוף את ישראל".

מרקל השיבה לנתניהו: "אנחנו צריכים לעשות הכול כדי למנוע מאירן להגיע לנשק גרעיני, אך בדרך למטרה יש חילוקי דעות ולכן אנחנו ממשיכים בדיונים". מרקל הוסיפה: "דיברתי גם עם נשיא רוסיה ודיברנו על ביטול הכוחות האירניים בסוריה. אנחנו רוצים שם אפס נוכחות אירנית. נעשה כל שביכולתנו כדי להקטין את הסכנות".

מרקל הוסיפה כי הם דיברו על פתרונות אפשריים לסכסוך הישראלי פלסטיני. "אנו תומכים ברעיון שתי המדינות, ושמעתי מראש הממשלה שאנו צריכים גם לעודד את הצד הפלסטיני לשוב לשולחן הדיונים".

ריבלין ומרקל בפגישתם (צילום: פלאש 90, חדשות)
ריבלין ומרקל בפגישתם | צילום: פלאש 90, חדשות

מוקדם יותר נפגשה מרקל עם נשיא המדינה ריבלין והשניים דנו בסנקציות על אירן, במצב בעזה ובנושאים נוספים. לאחר פגישתם אירח הנשיא את הקנצלרית וחברי ממשלתה לארוחת עבודה חגיגית בהשתתפות אנשי רוח ויצירה ישראלים, חתני וכלת פרס נובל ואורחים נוספים.

"אנחנו לא יכולים שלא לערער על ההחלטה שהתקבלה באיחוד האירופי, במטרה לעקוף את הסנקציות שהוטלו על אירן", אמר הנשיא. "זוהי העת להצטרף לסנקציות האפקטיביות על אירן - לא לעקוף אותן. את המפלצת האיראנית יש להרעיב , לא להאכיל. זהו התנאי היחיד לשמור יציבות האזור העולם. אנו מבקשים מגרמניה להתייצב לצדנו בדרישה לפקח על תכניות הגרעין של אירן, ולא להניח לה להתחמק מהתחייבויותיה".

הקנצלרית השיבה לריבלין כפי שהשיבה לנתניהו, ואמרה שהצדדים רוצים באותה המטרה אך ייתכן שחלוקים על הדרך. "האם נכון להמשיך ולעצור את אירן באמצעות ההסכם או שמא דרך הסנקציות, אבל אנחנו ללא ספק פועלים למען אותה המטרה והיא עצירת ההתחמשות האירנית".