ידידה איתנה של ישראל. היילי ונתניהו (צילום: בי אוחיון, לע''מ, חדשות)
נתניהו והיילי. ארכיון | צילום: בי אוחיון, לע''מ, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (שלישי) להתפטרותה של שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי. "אני מודה לשגרירה ניקי היילי שהובילה מאבק חסר פשרות נגד הצביעות של האו"ם ולמען האמת והצדק של מדינתנו - דרך צלחה!", מסר נתניהו. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הודה גם הוא להיילי על פועלה באו"ם ועל "אומץ ליבה", לדבריו, למול הארגונים הבינלאומיים ולמול "היחס המפלה אשר לא אחת נוקטים ארגונים אלה נגד מדינת ישראל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ניקי היילי תעזוב את תפקידה כשגרירת ארצות הברית באו"ם, כך הודיעו היום הנשיא טראמפ והיילי במסיבת עיתונאים משותפת בבית הלבן. טראמפ חשף כי היילי ביקשה לסיים את תפקידה בסוף השנה כבר לפני שישה חודשים. "מקווה שהיא תחזור בתפקיד אחר, אמר. "היא עשתה עבודה מעולה". היילי אמרה: "לא ארוץ ב-2020, אמשיך לעבוד למען הנשיא". סיבת התפטרותה לא נמסרה.

טראמפ המשיך ושיבח עבודתה של היילי במסיבת העיתונאים שקיימו השניים: "היא עשתה עבודה נפלאה, מקווה שהיא תחזור בקרוב - היא תוכל לקבל כל תפקיד שתרצה". למרות העזיבה המפתיעה, טראמפ הבהיר כי הוא מתכוון למנות מחליף להיילי במהלך השבועות הקרובים.

היילי, מצידה, הודתה לנשיא האמריקני על ההזדמנות לכהן כשגרירה באו"ם. "מדינות אחרות אולי לא אהבו את מה שעשינו באו"ם, אבל הן מכבדות אותנו", אמרה. בהתייחס לעתידה, הבהירה היילי כי היא לא מתכוונת לרוץ בבחירות לנשיאות ב-2020. "אמשיך לעבוד למען טראמפ בחוץ", מסרה. היילי התייחסה גם לפעילותה למען ישראל באו"ם: "הצלחנו לטפל בהטייה האנטי-ישראלית. השגרירות הועברה והראינו לעולם שאנחנו יכולים לשים את השגרירות איפה שנרצה".

טראמפ: "מקווה שתחזור בתפקיד אחר (צילום: חדשות)
טראמפ: "מקווה שתחזור בתפקיד אחר | צילום: חדשות

היילי לא הסכימה לפרט את הסיבה לעזיבתה: "נתתי כל מה שיש לי ועכשיו אנשים חדשים עם אנרגיה חדשה יכנסו לזה. זו הייתה ברכה להיכנס לאו"ם עם ה'שכפ"צ' של ארצות הברית".

על פי דוברת הבית הלבן שרה סנדרס, השניים נפגשו מוקדם יותר היום והסכימו כי היילי תסיים את תפקידה. האתר Anxios דיווח כי היילי נצפתה נכנסת לבית הלבן וסירבה להתייחס לשאלות הכתבים. הנשיא טראמפ מצידו, צייץ בטוויטר כי הוא והיילי עומדים להכריז על "הודעה גדולה" במסיבת העיתונאים.

ניקי היילי (צילום: רויטרס, חדשות)
נלחמה רבות למען ישראל | צילום: רויטרס, חדשות

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הודה להיילי על העבודה. "מעריך רבות את שיתוף הפעולה המעולה והתמיכה של ניקי היילי", אמר. "יחסי העבודה היו פורים, חזקים ופרודוקטיביים".

לחמה למען ישראל באו"ם

היילי, כשגרירת ארצות הברית באו"ם, נחשבה ללוחמת חריפה למען ישראל ועבדה בשיתוף פעולה צמוד עם המשלחת הישראלית. השגריר הישראלי לאו"ם, דני דנון, מסר בתגובה להודעה על התפטרות היילי: "תודה שעמדת על האמת ללא מורא, תודה שייצגת את הערכים המשותפים לישראל וארה״ב. תודה על הגיבוי שהענקת למדינת ישראל שהוביל לשינוי במעמדה של ישראל באו״ם. בכל מקום שתהיי תמשיכי להיות חברה אמיתית של מדינת ישראל".

ארגון אזרחי המפקח על פעילות הפוליטיקאים בוושינגטון העביר לאחרונה דרישה לפתיחת חקירה נגד היילי, בטענה כי השגרירה לא הצהירה על שימוש במטוס פרטי של איש עסקים ממדינת דרום קרוליינה. הארגון מסר כי היילי הפחיתה במספר הטיסות עליהן דיווחה באופן רשמי.

"הטיסות שקיבלה מייצגות טובות ומתנות שקיבלה כאשת ציבור", אמרו בארגון. היילי, מצדה, טענה כי מדובר בחברים קרובים ואין אין היא מחויבת בהצהרה על כך.