נתניהו. יכונן יחסים עם בחריין? (צילום: קובי גדעון, חדשות)
נתניהו. יכונן יחסים עם בחריין? | צילום: קובי גדעון, חדשות

לאחר שהוסדרו היחסים המדיניים עם צ'אד, ראש בנימין נתניהו מנסה להגיע להסדרת היחסים המדיניים גם עם בחריין - כך הותר אמש (ראשון) לפרסום לבקשת "החדשות". מוקדם יותר היום, במהלך הדברים שנשא בתום פגישתו עם נשיא צ'אד אידריס דבי, נתניהו רמז על כוונתו לערוך ביקורים דומים במדינות ערביות בעתיד הקרוב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתוך כך, צוותים מיוחדים מישראל פועלים לכינון קשרים עם סודן, המדינה המוסלמית הגדולה שעדיין מוגדרת כמדינת אויב, והיעד שסימן נתניהו הוא קיצור נתיבי הטיסה מברזיל לישראל. המסלול המקוצר מריו דה ז'ניירו לנתב"ג מחייב מעבר מעל צ'אד וסודן, שתי מדינות מוסלמות שלישראל לא היו יחסים איתם. כעת כשהיחסים עם צ'אד הוסדרו, עובדים על המגעים עם סודן.

לסודן גבול ארוך עם צ'אד, שהקשרים הדיפלומטיים עמה הפכו היום גלויים. מטרה נוספת היא קיצור את נתיבי הטיסה, ולא רק לחברות זרות שיטוסו אל ישראל וממנה - אלא גם לחברת אל-על. בביקורו בעומאן, נתניהו קיבל הבטחה מהסולטן קאבוס שחברת התעופה הישראלית תוכל לטוס מעל הנסיכות.

בנימין נתניהו ואידריס דבי (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ, חדשות)
רה"מ ודבי, היום | צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ, חדשות

בנאומו באו"ם בספטמבר האחרון אמר נתניהו כי "השינוי הגדול ביותר ביחסים עם ישראל מתרחש בעולם הערבי. השלום שלנו עם ירדן ומצרים סיפקו יציבות במזרח תיכון לא יציב, אבל בפעם הראשונה בחיי מדינות רבות אחרות באזור מכירות בכך שישראל אינה האויב. הן מבינות שישראל היא בעלת ברית. האויבים המשותפים שלנו הם אירן ודאע"ש, והמטרה שלנו היא ביטחון. שגשוג וביטחון זו מטרה משותפת".