שידור ישיר מפריז (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

בפריז נערך היום (ראשון) הטקס הרשמי לציון 100 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה. בטקס מארח נשיא צרפת עמנואל מקרון עשרות מנהיגים מהעולם בכיכר הקונקורד ובשער הניצחון. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהמריא הלילה לפריז יחד עם רעייתו שרה, נוכח בטקס וישתתף באירועים. שידור ישיר

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בטקס משתתפים יותר מ-60 מנהיגים עולמיים, ובהם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין שלחצו ידיים, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ועוד אחרים רבים. בדקות שהובילו לתחילת הטקס מפגינה חשופת חזה רצה לעבר שיירת הנשיא טראמפ בעת שנסעה בשאנז אליזה.

היא נעצרה על ידי המשטרה המקומית במרחק מטרים ספורים מהשיירה, כשעל החזה שלה כתוב "רודף שלום מזויף". יחד עמה נעצר חשוד נוסף. המפגינה ככל הנראה משתייכת ל"פמן", תנועת נשים פמיניסטיות שפועלת מפריז ונוהגת להציג מחאות פרובוקטיביות נגד סקסיזם, גזענות, הומופוביה וסוגיות חברתיות נוספות.

בשעה 13:00 נתניהו ישתתף בארוחת צהריים משותפת לעשרות המנהיגים שהגיעו לפריז. הארוחה תיערך באירוח הנשיא מקרון בארמון האליזה.

במקביל לארוחת המנהיגים, בארמון ורסאי תתקיים ארוחת צהריים לבני ובנות הזוג של מנהיגי העולם בה תשתתף רעיית ראש הממשלה. את הארוחה תיארח רעיית נשיא צרפת בריג'יט מקרון. מחר בבוקר צפוי נתניהו להיפגש עם הנשיא מקרון. במהלך הביקור נתניהו ישתתף בשורת אירועים עם הקהילה היהודית בצרפת.

הזוג נתניהו עם הזוג מקרון, הבוקר (צילום: רויטרס, חדשות)
הזוג נתניהו עם הזוג מקרון, הבוקר | צילום: רויטרס, חדשות

אמש לפני המראתו לפריז אמר נתניהו: "אנחנו יוצאים לטקס חשוב מאוד לציון מאה שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה. מלחמה עקובה מדם, שגבתה את חייהם מיליונים רבים. הייתה לה חשיבות גדולה גם בתולדות העם שלנו. קודם כל, העובדה שהיו שם מאות אלפי לוחמים יהודים, מה שסימן כבר את התפנית הבאה ביכולתנו להגן על עצמנו, וכמובן היא הביאה לסיומה של האימפריה העותמאנית ששלטה בארצנו, וזה סלל את הדרך לציונות".

במהלך האירועים צפוי נתניהו לפגוש עשרות מנהיגים וכאמור להיפגש בארבע עיניים עם הנשיא מקרון. כשנשאל אם בכוונתו להיפגש עם הנשיא פוטין, כפי שתכנן, השיב נתניהו: "אני מכבד את בקשת המארחים, והבקשה שלהם הייתה לא לקבוע פגישות "צד" הם קוראים לזה. אני מכבד את הבקשה".

10 מיליון חיילים נהרגו במלחמה שנערכה בין 1914-1918, שזכתה לכינוי "המלחמה הגדולה". לפי התוכנייה של הטקס הרשמי, שמצוין ביום שבו נחתם הסכם שביתת הנשק, חיילים מיותר מ-80 מדינות נלחמו בחזית המערבית.