שכונת פיסגת זאב, בניה, ירושלים (צילום: Lior Mizrahi/Flash90)
14 אלף יחידות נוספות? | צילום: Lior Mizrahi/Flash90

לא מבזבזים זמן: לאחר הצהרתו של הנשיא טראמפ לפיה ארצות הברית תכיר בירושלים כבירתה של ישראל, בממשלה לא קופאים על השמרים וכבר היום (חמישי) הודיעו כי יתחילו בבנייה של 14 אלף יחידות דיור בירושלים. כך תיראה התכנית אותה מקדם השר גלנט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

5000 יחידות דיור צפויות להיבנות בעטרות - בנוסף לשכונה חדשה שעיריית ירושלים מקדמת שם. 1000 יחידות דיור נוספות צפויות בפסגת זאב - שממתינות לאישור, 3000 יחידות נוספות ייבנו בקטמון ו-5000 יחידות ייבנו ברכס לבן.

השר גלנט, יוזם התכנית: "בהמשך להצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ, אני מתכוון לקדם ולחזק את הבנייה בירושלים". שרים אחרים בקבינט חיזקו את עמדתו של גלנט ואמרו: "נגמרו התירוצים, אין יותר סיבות מדוע לא לבנות בעיר, כשנשיא ארה"ב רואה בה בירה בלתי מעורערת של מדינת ישראל".

"מחויבים לתת מענה". גלנט (צילום: ששון מירם, חדשות)
יוזם התכנית, השר גלנט | צילום: ששון מירם, חדשות

פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית בירכו היום על נאומו ההיסטורי של טראמפ. "זהו יום היסטורי", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו ששיגר במקביל מסר מרגיע לפלסטינים על כך שבכוונתה של ישראל לשמור על הסטטוס-קוו בבירה. נשיא המדינה ריבלין הוסיף: "אין מתנה יפה וראויה מזו בשנת ה-70 לישראל".

"ההצהרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים", בירך ראש הממשלה נתניהו. "ירושלים היא בירתינו מזה 3000 שנה. לפני כ-70 שנה הגשמנו את התפילה והכיסופים, כששוב קבענו את ירושלים כבירתה של מדינת היהודים. עכשיו באה הצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ המכירה בעובדות יסוד אלה".

גם הנשיא ריבלין בירך את טראמפ על נאומו ההיסטורי. "אני מברך על הודעתו של הנשיא טראמפ על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל, וכן העברתה של השגרירות האמריקנית לעיר. אין מתנה יפה וראויה מזו בשנת ה-70 לישראל. ירושלים איננה ולעולם לא תהיה מכשול עבור החפצים בשלום. שאלו שלום ירושלים ישליו אוהביך יהי שלום בחיילך שלווה בארמונותיך".

"קיימנו שיחות עם צפון קוריאה" (צילום: החדשות)
הצהרת טראמפ. אתמול | צילום: החדשות

שר החינוך נפתלי בנט פרסם סרטון ובו הודע לנשיא טראמפ על הצהרתו: "עמדת בלחצים כבירים ועשית היסטוריה. אנו מצפים משאר העולם ללכת בעקבותיך".

בניגוד להצהרות השמחה של הפוליטיקאים מישראל, ההכרזה של טראמפ גוררת ביקורת חריפה בעולם: באיחוד האירופי הבהירו היום כי המהלך מנוגד לעמדת אירופה ועלול "להחזיר את כולנו אחורה לזמנים קודרים יותר".

פדריקה מוגריני, הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, מתחה כבר אמש ביקורת על דברי טראמפ - והיום הצהירה כי ירושלים "חייבת להיות בירת שתי המדינות - ישראל ופלסטין".

"לאיחוד האירופי יש מדיניות ברורה ומאוחדת: אנו מאמינים שהפתרון הריאליסטי היחיד לסכסוך בין ישראל לפלסטינים מבוסס על שתי מדינות, וירושלים כבירה של שתי המדינות יחד", אמרה מוגריני במסיבת עיתונאים.

ראש הממשלה הטורקי יילדירים התייחס גם הוא למהלך של טראמפ: "שליפת הנצרה מהפצצה שמוכנה להתפוצץ במזרח התיכון", אמר. "ההחלטה הזו בטלה בעינינו. מסגד אל-אקצא נחשב למקום קדוש עבור שלוש דתות וכל החלטה שתשנה את הסטטוס הזו או תקרא עליו תיגר עלולה לגרום לקטסטרופה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי היא "מבהירה כי לא מדובר בתכניות חדשות, אלא במספר תכניות קיימות אשר נמצאות בשלבים שונים של תכנון. אין כל שינוי במדיניות בעקבות ההחלטה האמריקנית".