לאחר פגישתו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, נפגש הבוקר (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו בבריסל עם פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי. נתניהו המריא אמש מצרפת לבלגיה לרגל פגישה עם שרי החוץ של האיחוד האירופי, איתם יסעד לפני שימריא בחזרה לארץ עוד היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהצהרה לפני פגישתו עם מוגריני התייחס נתניהו להכרת טראמפ בירושלים והשלכותיה על המאמץ לשלום: "טראמפ הניח את העובדות על השולחן - שלום מבוסס על המציאות ועל הכרה במציאות. ירושלים היא הבירה, זו עובדה ברורה לכל מי שמבקר בה. איש לא יכול להכחיש את זה וזה לא מרחיק את השלום אלא מקרב אותו והופך אותו לישים - צריך להכיר בעובדות".

"ישראל הושיטה את ידה לשלום כבר לפני מאה שנים, עוד לפני שהייתה מדינה יהודית או התנחלות אחת. הותקפנו כל הזמן בגלל הרעיון של מדינה יהודית לעם היהודי", הסביר. "כל גבול נדחה על ידי שכנינו וזה מה שהוביל לסכסוך ומה שממשיך אותו - רואים את זה בהכחשה נמשכת על ידי הפלסטינים לזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית".

מנצלים את המומנטום של הכרזת טראמפ (צילום: רויטרס)
"ירושלים זו הבירה, זו עובדה ברורה" | צילום: רויטרס

ראש הממשלה: "עלינו לתת צ'אנס לשלום"

עוד טען נתניהו: "כבר 3,000 שנה ירושלים היא בירתה של ישראל, אך ישנם אלו שמנסים להכחיש את ההיסטוריה. אף פעם לא איבדנו את החיבור לארצנו, גם בגטו, אך הקשר הזה מוכחש על ידי פורום אירופיים כמו אונסק"ו שמתכחש לזכותנו".

בהמשך התייחס נתניהו למתווה שצפוי להציג טראמפ: "עלינו לתת צ'אנס לשלום ולראות אם אפשר לקדם אותו. ההתחלה שלו היא במקום אחד: הכרה במדינה יהודית והגיע הזמן שהפלסטינים יכירו בה ובבירתה, שנקראת ירושלים. נחכה לראות מה מציע המתווך האמריקני וניתן סיכוי לשלום".

"אני מאמין שלמרות שאין לנו הסכמות עדיין, אני מאמין שרוב המדינות האירופיות יכירו בירושלים כבירת ישראל ויעבירו את השגרירויות שלהן לירושלים", סיכם נתניהו - שהדגיש כי "המודיעין הישראלי מנע מתקפות טרור רבות בין היתר באירופה ונמשיך לעשות זאת במשותף".

צילום ארכיון (צילום: sky news)
טראמפ והצו הנשיאותי, בשבוע שעבר | צילום: sky news

האיחוד האירופי מגנה את המתקפות נגד יהודים

מוגריני הודתה לנתניהו על הגעתו: "שמחה שנענית להזמנה והגעת. המצב באזור מדאיג אותנו יחד. כחברים ושותפים אנחנו רוצים לדבר על האינטרסים, ואנחנו מאמינים שזה באינטרס של ישראל למצוא פתרון לסכסוך עם הפלסטינים".

מוגריני הדגישה: "אנחנו חושבים שצריך לפתוח במו"מ גם אם יש קשיים, על בסיס 2 מדינות בקווי 67 כשירושלים היא בירת 2 המדינות. אנחנו רוצים להתניע מחדש את תהליך השלום, נדבר על כך עם עבאס (אבו מאזן) בחודש הבא".

"אנחנו מאמינים שהפתרון היחידי האמיתי הוא שתי מדינות עם ירושלים כבירת שתי המדינות ונמשיך לכבד את הקונצנזוס העולמי לגבי ירושלים עד שהנושא ייפתר במו"מ ישיר", הוסיפה הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי - שקראה לרגיעה. "הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות הוא הסלמה של מתחים ואלימות, גם באזור כולו - זו תהיה מתנה לקיצונים ולאלו שלא מעוניינים בשלום. אני מגנה את כל המתקפות על יהודים בכל מקום, גם באירופה".