מייק פנס נגד הקריקטורה הגזענית (צילום: רויטרס, חדשות)
היערכות לבואו לישראל. מייק פנס | צילום: רויטרס, חדשות

ביקורו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בישראל שיחל ביום רביעי מורכב לא רק מבחינת לוח הזמנים והפגישות - אלא גם בהיערכות גורמי הביטחון. הביקור מורכב במיוחד לאור ההסלמה האחרונה בשטחים, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים, בתגובה להכרזתו של הנשיא דונלד טראמפ בעניין ההכרה בירושלים כבירת ישראל ועל הכוונה להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורמים במשטרה סיפרו לחדשות 2 Online כי "ההיערכות לביקור אינטנסיבית מאוד. מפקד המבצע יהיה מפכ"ל המשטרה, אבל מי שאחראי בפועל הוא מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, שכן כל הביקור, למעט הנחיתה בשדה התעופה בן גוריון, יהיה בשטח הבירה". עוד נודע כי במלון שבו יתארחו סגן הנשיא, רעייתו ופמלייתו - "המלך דוד" - יוקם חפ"ק מבצעי ללא נוכחות עיתונאים, זאת לאור בקשת שירות הביטחון הכללי.

השגרירות תעבור כבר ב-2019? (צילום: רויטרס)
כך נראה ביקור טראמפ בכותל | צילום: רויטרס

גם התושבים והמבקרים בירושלים ירגישו היטב את הביקור של סגן הנשיא. מרקם חיי השגרה יתאפשר, אבל צירים רבים ייסגרו בעיקר כאשר השיירה הרשמית תעבור. "נצמצם את זמן סגירת הכבישים ככל שניתן", הבהיר גורם במשטרה. "זה לא יהיה כמו עם טראמפ, אבל ההיערכות דומה".

מקור בבית הלבן: "אין מצב שבו הכותל לא חלק מישראל"

שני פרמטרים הופכים את הביקור למתוח: האחד, ביקורו של סגן הנשיא בכותל המערבי, שדורש כניסה של שיירת רכבים אל פאתי הרחבה. הגורם השני הוא האווירה הסוערת: במשטרה נערכים ל"קבלת פנים פלסטינית" לפנס, שתתבטא במחאות ובמהומות, בדומה לימים האחרונים. עם זאת, אין בשלב זה התרעות נקודתיות לפעולות אלימות כלפי המעטפת של סגן הנשיא.

פנס ינחת בישראל ביום רביעי לאחר ביקור קצר במצרים, במהלכו ייפגש עם הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי. בנמל התעופה בן גוריון סגן הנשיא יתקבל על ידי ראש הטקסים במשרד החוץ מירון ראובן, שר התיירות יריב לוין, שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר ורעייתו ושגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן ורעייתו.

מצרים, ישראל - וגרמניה. פנס (צילום: רויטרס)
מצרים, ישראל - וגרמניה. פנס | צילום: רויטרס

פנס יתקבל כמיטב המסורת בשטיח אדום ובדגלים, אך לא ייערך בנתב"ג טקס ממלכתי. מיד לאחר הגעתו תיסע שיירתו לירושלים אל מלון המלך דוד, ומשם אל הכותל המערבי, בביקור שהוגדר על ידי האמריקנים כ"רשמי" ולא כ"פרטי". כשברקע הביקור הצפוי, מקור בבית הלבן מסר שלשום בתדרוך לעיתונאים כי הממשל בוושינגטון "אינו יכול לדמיין תרחיש שבו הכותל אינו חלק מישראל". ייתכן שקודם לביקורו באתר הקדוש יישא פנס הצהרה לתקשורת, ואם כן, סגן הנשיא ביקש חדר פרטי להתכונן לכך.

ביום חמישי בבוקר הוא ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומשם ימשיך למשכן הכנסת. בשעה 13:30 צפוי פנס להניח זר בגלעד לזכר הנופלים ולחתום בספר האורחים בטרקלין שאגאל. כחצי שעה לאחר מכן תקיים מליאת הכנסת ישיבה מיוחדת ובה ינאם סגן הנשיא.

נתניהו (ארכיון) (צילום: Alex Kolomoisky \ פלאש 90, חדשות)
"ידיד אמת, נקבלו בברכה". נתניהו | צילום: Alex Kolomoisky \ פלאש 90, חדשות

גם כאן, ביקש צוותו של פנס בשמו חדר פרטי להתכונן לנאום. עוד ינאמו בישיבה המיוחדת: יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, ראש הממשלה נתניהו ויו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. בערב יסעדו פנס ורעייתו עם ראש הממשלה ורעייתו.

לקראת הביקור המדיני החשוב, בירך נתניהו את הגעתו של פנס. "הוא ידיד גדול של ישראל, הוא ידיד גדול של ירושלים", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה הבוקר. "אני רוצה להביע שוב הערכה מיוחדת לנחישות ולמנהיגות של הנשיא טראמפ והממשל שלו בהגנה על האמת של ישראל, בתקיפות שבה הם דוחים את הניסיונות להשתמש באו"ם כבמה נגד ישראל ובתמיכה הכללית".

ביום שישי יקיים פנס פגישה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין ויבקר ב"יד ושם". הביקור שם יכלול: ביקור בהיכל השמות, במוזיאון לאמנות, טקס הנחת זרים באהל יזכור. מיד לאחר מכן הוא יחזור למלונו - ומשם ייסע לשדה התעופה וימריא לגרמניה, להמשך מסעו המדיני.