פולארד, ארכיון (צילום: רויטרס)
יעלה ארצה? ג'ונתן פולארד | צילום: רויטרס

ישראל נערכת לתכנית השלום החדשה של ממשל טראמפ: לאחר המחוות הכלכליות לפלסטינים, ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לנשיא האמריקני בבקשה שיאפשר לג'ונתן פולארד לעלות ארצה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הבקשה, נתניהו הבטיח לבית הלבן שאם יענה בחיוב ויאפשר לפולארד לצאת את תחומי ארצות הברית ולעלות ארצה, הוא ימשיך להתנהל תחת אותן מגבלות שהטיל עליו בית המשפט האמריקני עם שחרורו מהכלא לפני כשנתיים לאחר שריצה 30 שנות מאסר: מעצר בית, אזיק אלקטרוני ואיסור מגע עם התקשורת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ג'ייסון גרינבלט (צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות)
נתניהו וגרינבלט, ארכיון | צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות

הבקשה הישראלית מגיעה במסגרת הניסיון האמריקני להניע את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. ביום ראשון נפגשה משלחת ישראלית ברמאללה עם ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה לקראת שורת מחוות כלכליות משמעותיות שיוענקו לרשות הפלסטינית. בין ההטבות: אזור תעשייה משותף בתרקומיא שבשטח C בו יעבדו יחד ישראלים ופלסטינים, ייעול של העברת כספי המסים וקידום פרויקט כביש הגישה לעיר הפלסטינית רוואבי.

קושנר (צילום: רויטרס, חדשות)
קושנר בביקורו בסעודיה, השבוע | צילום: רויטרס, חדשות

"התקדמות חשובה אמש בין הישראלים והפלסטינים", החמיא שליחו המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט. לדבריו, נעשו "צעדים משמעותיים על נושאי מפתח כלכליים - הכנסות, מכסים והשקעות - שיעזרו לתמוך בחיפוש אחר השלום". בשבוע שעבר משלחת של אנשי משרד האוצר, בראשות המנכ"ל שי באב"ד, ביקרו ברוואבי כדי לבחון מקרוב את הנושא.

בתוך כך, השבוע נחשף כי חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא טראפ, ג'ארד קושנר, שב בשבת מפגישה חשאית שקיים בערב הסעודית. על פי הדיווח באתר POLITICO, מטרת הנסיעה - השלישית במספר של קושנר - הייתה קידום התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי בכל מקרה ראש הממשלה מעלה את סוגיית פולארד כמעט בכל פגישה עם גורמים בממשל האמריקני. גורם אמריקני מבהיר בתגובה לפרסום כי אין לקשור בין עניין פולארד לבין המגעים להסכם.