ארה"ב פורשת מאונסק"ו עד סוף 2017 (צילום: Serge Attal/FLASH90)
ניצחון דיפלומטי לישראל. אונס"קו | צילום: Serge Attal/FLASH90

בפעם הראשונה מאז 2011, שתי החלטות נגד ישראל באונסק"ו - בעניין ירושלים והמקומות הקדושים ובעניין השטחים הכבושים - לא הועמדו להצבעה ונדחו פה אחד בחצי שנה. "ההישג היום הוא פרי עבודה דיפלומטית קשה, מתישה ומתסכלת", אמר שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בימים האחרונים היה חשש שאירן תשבור את ההסכמות שהושגו להימנע מקבלת החלטות נגד ישראל אבל היום אושרה דחיית ההחלטות פה אחד.

"מרגע זה פנינו כבר לסבב הבא אין סיבה לנוח על זרי דפנה אלא לחשוב איך ניתן לנצל ולהעצים את המומנט החיובי והעוצמתי שהגענו אליו", הוסיף השגריר שאמה הכהן. "נקודת המוצא צריכה להיות לשאוף להבנות ולשיתופי פעולה חיוביים עם שכנינו ולא שאיפה לנצח ולכופף אחד את השני".

החלטות נגד ישראל. אונס"קו (צילום: רויטרס)
החלטות נגד ישראל. אונס"קו | צילום: רויטרס

בתקופה האחרונה, בכל פעם שהועד המנהל של אונסק"ו, ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, התכנס התקבלה החלטה פוליטית נגד ישראל. הקשר של העם היהודי לכותל, ריבונות ישראל בירושלים ומעמדה של מערת המכפלה כולם עלו להצבעה והתקבלו על ידי הארגון.

בכנס הנוכחי רקמה מדינת ישראל מהלך מאחורי הקלעים לפיו במקום לדון בשתי הצעות של מדינות ערב בנושא פלסטין וירושלים, הועד המנהל יצביע בעד לדחות את הדיון בהצעות אלו, לכל הפחות בחצי שנה. בישראל אמנם רואים בדחייה הצפויה צעד משמעותי אך הוא עדיין לא מספיק.

ראש העיר כרמל שאמה הכהן, ארכיון (צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות)
"לא לכופף אחד את השני", שאמה הכהן | צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות

"ימים יגידו אם מדובר בשינוי טקטי או בשינוי גישה והתקדמות משמעותית לעבר ניקוי השולחן והארגון מהסתה ופוליטיזציה נגדנו", אמר שאמה הכהן לפני מספר ימים. "השלום לא יושג באונסק"ו אבל צעדים בוני אמון כן אפשריים".