ישראל כץ בריאיון יוצא דופן (צילום: פלאש 90 \ Miriam Alster , רויטרס)
שולח מסר מאיים לאירן ולחיזבאללה | צילום: פלאש 90 \ Miriam Alster , רויטרס

מלבד היותו שר התחבורה, ישראל כץ מכהן גם בתפקיד הרגיש של שר המודיעין. השבוע העניק השר ריאיון יוצא דופן ותקיף, ריאיון ראשון של שר ישראלי - לעיתון בבעלות סעודית. בריאיון התייחס כץ לאיום האירני, להתפשטות אירן בלבנון וסוריה, וברצון לשלב את סעודיה כמלווה של המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"האמריקנים מגבשים יוזמת שלום, אך לא אומרים לנו מה היא כוללת", אמר כץ. "הם שאלו אותנו כמו את הפלסטינים מה נהיה מוכנים לקבל, אך לא פירטו באוזנינו את היוזמה. הם יבואו עם 'משהו יצירתי' אם להשתמש בלשונם. הם אמרו שהם יעלו הצעה כאופציה ולא יכפו אותה, ואני חושב שזו הזדמנות. אני מציע שסעודיה כמנהיגת העולם הערבי תיקח על עצמה את היוזמה ותבוא לפלסטינים ותציע להם את חסותה. במצב זה של הובלה סעודית אני אהיה מוכן ללכת למו"מ. אני קורא למלך סלמאן להזמין את נתניהו לביקור וליורש העצר הסעודי לבוא לביקור כאן בישראל".

עוד הסביר כץ מדוע הוא מציע דווקא מעורבות סעודית, והתייחס לאיום האירני. "סעודיה עוברת תהליכים מאוד חיוביים של שינוי שמוביל אותם המלך ובנו יורש העצר", הסביר. "שנית יש תמימות דעים רחבה בינינו לבינם בכל הקשור לסוגיה האירנית. אירן מהווה סכנה גדולה למדינות המפרץ, היא חודרת ומשפיעה. מנסה לשנות את המשטרים ולערער את יציבות האזור. עלינו היא לא יכולה להשפיע. אנחנו נהיה מוכנים עם ארה"ב לעשות הכל ולפעול עם כל מי שירצה כדי לחסום את המהלך האיראני, ונעשה כל דבר כדי למנוע ממנה נשק גרעיני".

ישראל כץ בריאיון יוצא דופן
ישראל כץ בריאיון יוצא דופן | צילום:"כל מי שמאיים עלינו ועל נוכחותינו צריך לדעת שנפעל נגדו בכל העוצמה שיש לנו, ויש לנו עוצמה רבה ומודיעין מצויין אנו יודעים כל דבר", שיגר כץ איום מרומז לעבר אירן. "הרוסים הבינו זאת כתוצאה מן ההפצצות שיוחסו לנו בסוריה. זו לא הייתה הרצאה אקדמית זה היה מסר ברור שאותו הם העבירו גם לאסד. אמרנו לו את זה בפומבי וגם באמצעות מסרים שהעברנו דרכם. אין לנו ולא הייתה שום עמדה באשר למשטר אסד, זה לא עניינינו ואיננו מתערבים בזה, אך לא נסכים שיפגעו בריבונות שלנו או שיעבירו נשק משם לחיזבאללה".

"לא נסכים שמרכז הארץ יהפוך למוקד שיגור טילים"

עוד התייחס השר כץ בריאיון להצהרת הנשיא טראמפ בנושא ירושלים, ולביקורת הקשה שהופנתה נגד ההכרזה. "טראמפ לא הכיר בירושלים המאוחדת, הוא לא אמר ירושלים המאוחדת היא בירת ישראל", הסביר כץ. "הוא אמר שעל גבולות העיר והמקומות הקדושים ידונו בהסדר הקבע. ואנחנו הרי רואים בירושלים המאוחדת את בירתנו. טראמפ נתן אישור לקשר שבין ישראל לירושלים, בין העם היהודי לירושלים, כלומר הכיר במציאות הקיימת ולא שינה אותה. הוא גם לא שינה את מעמדם של תושבי מזרח ירושלים, שעל פי הסכמי אוסלו רשאים להצביע לפרלמנט הפלסטיני ובתחום המוניציפלי גם לעיריית ירושלים. אבל הם לא משתמשים בזכות הזאת".

כוחות חיזבאללה יחד עם צבא לבנון (צילום: רויטרס, חדשות)
"יודעים היטב מה אירן עושה" | צילום: רויטרס, חדשות"אבל הפלסטינים לא מקבלים את זה. איסמעיל הניה מאיים באינתיפאדה חדשה, חמאס רוצה פלסטין מן הים עד הנהר ומשגר לעברנו רקטות - אנחנו כמובן מגיבים", אמר. "בעוד שאבו מאזן רוצה שתי מדינות. זה אומר שיש פילוג פלסטיני ואם להיות כנה, הם לא רוצים להגיע איתנו לפתרון. שרון חזר לקווי 67 ומה קיבלנו? רקטות והשפעה אירנית. אנחנו לא נסכים שמרכז הארץ יהפוך למוקד שיגור טילים".

בהמשך התייחס כץ לנושא הנוכחות האירנית בגבול הצפון ולמסר שאירן מנסה לשגר לישראל בדבר נוכחותה בסוריה ולבנון. "אנחנו לא זקוקים לשום מסר, אנו יודעים היטב מה אירן עושה ומה כוונותיה", הדגיש השר. "המסר הוא לממשלת לבנון. אמרנו תמיד שחיזבאללה הוא הבעיה והוא שמסכן את יציבות לבנון. אירן למעשה מאיימת על ממשלת לבנון. אנו יודעים שאירן בונה מפעלי תעשייה צבאית בלבנון וזהו קו אדום מבחינתנו שלא נתן לו להתקיים, יהיה המחיר אשר יהיה. נפעל גם באופן צבאי ונמנע זאת מהם כפי שקורה בסוריה".

"ככל שהטילים של חיזבאללה יהיו מדויקים, כך תגדל המהלומה שתספוג לבנון", תקף כץ במסר מאיים לממשלת לבנון. "הפעם זה יהיה חמור הרבה יותר מב-2006, לא ניתן יהיה להשוות ביניהן. כל לבנון תהיה מטרה של ישראל. הסעודים אמרו שחיזבאללה רוצה להחזיר את לבנון לתקופת המערות - אני אומר לכם שלבנון תחזור לתקופת האבן. יחד עם זאת איננו רוצים במלחמה ואין לנו עניין להרוס את לבנון. אנחנו נעדיף לפעול בדרך אחרת".

"לסעודיה ולישראל יש אינטרסים משותפים"

רק לפני כחודש העניק גם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ריאיון נדיר לעיתון הסעודי, במהלכו התייחס אף הוא למאזן הכוחות במזרח התיכון ולאפשרות של מלחמה עתידית עם אירן וסוריה. איזנקוט אמר כי בין ישראל וסעודיה שוררת הסכמה בכל הקשור לאיום שמציבה טהרן על האזור כולו, ולדבריו ישראל אף מוכנה לחלוק מודיעין רגיש עם סעודיה. "לסעודיה ולישראל יש אינטרסים משותפים נגד אירן", הבהיר.

הרמטכ"ל התייחס להתפתחות ביחסים של ישראל עם מדינות ערב המתונות והסביר כי "מדינת ישראל נמצאת עכשיו במצב הטוב ביותר שלה מבחינה צבאית: התפתחנו מאוד, יש לנו כוח צבאי, מודיעין, חילות אוויר ורגלים שנמצאים במצב הטוב ביותר וכולם יודעים את זה. לכן אנו זוכים להערכה רבה מצד המדינות המתונות באזור".