סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תקפה את יהודי ארה"ב - ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה: בריאיון ל-I24News טענה חוטובלי כי יהודי ארה"ב מתרחקים מישראל: "הם מעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם". נתניהו גינה הבוקר (חמישי) את הדברים וכינה אותם "פוגעניים". "יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו", אמר. "אין מקום להשתלחות כזאת ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל". התנועה הרפורמית בדרישה מרה"מ: "פטר את חוטובלי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כשנדרשה סגנית שר החוץ להתייחס בריאיון לכך שיהודים רבים בארצות הברית מתרחקים ממדינת ישראל השיבה חוטובולי כי "יכולה להבין זאת. אולי הם צעירים מדי כדי להיזכר מה זה להיות יהודי ללא מדינה יהודית. אני חושבת שהזיכרון שלהם קצר מדי. לפני 70 שנה התרחשה השואה כי לא הייתה מדינה יהודית שהם יכולים ללכת אליה".

ציפי חוטובלי (צילום: חדשות 2)
חוטובלי: "היהודים מתרחקים מישראל" | צילום: חדשות 2

דבריה של חוטובולי נגד יהודי ארצות הברית עוררו סערה גם לאחר שטענה כי אינם שולחים את ילדיהם לצבא. "אני חושבת שהנושא האחר הוא שהם לא מבינים את המורכבות של האזור, אנשים שמעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם עבור המדינה. לרוב היהודים אין ילדים שמשרתים כחיילים שהולכים למארינס לאפגניסטן ועירק. רובם לא יודעים איך זה מרגיש וזה חלק ממה שישראל עושה".

בעקבות דבריה של חוטובלי בתנועה הרפורמית דרשו מנתניהו לפטר את סגנית שר החוץ כי לטענתם היא מועלת בתפקידה ומחריפה בהתבטאויותיה את המשבר החמור עם יהדות התפוצות. "היא לא מבינה ככל הנראה את ההבדל בין התכנית 'פופוליטיקה' לבין לשכת סגנית שר החוץ. לא יעלה על הדעת כי אלה יהיו פניה של מדינת ישראל כלפי יהדות העולם", אמר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית. "קצה נפשם של רוב הציבור הישראלי ורוב יהודי העולם ממסע ההשתלחות, הזלזול וההסתה של פוליטיקאים בכירים נגד יהדות התפוצות".

"דבריה השערורייתים של סגנית השר לא נאמרו בחלל ריק, אלא כהמשך ישיר להתנהלות הפוגענית של רה"מ בנימין נתניהו כלפי יהדות התפוצות", הוסיף הרב קריב ובירך את ראש הממשלה על הגינוי "המאוחר" של דבריה. "הגיע הזמן שהדברים ילוו במעשים ולא רק בהצהרות באנגלית. ממשלת ישראל הפרה את כל ההתחייבויות שלה כלפי הזרמים הלא אורתודכסים בשנים האחרונות ואם ראש ממשלת ישראל חפץ בשיקום היחסים עם יהדות העולם עליו לנקוט בצעדים של ממש ולא רק בפרסום גינויים רפים להשתלחות של סגנית השר".