רה"מ נתניהו (צילום: משה מילנר, לע"מ, חדשות)
האולטימטום של ראשי המתנחלים לרה"מ | צילום: משה מילנר, לע"מ, חדשות

ביום שלישי הבא אמורה להתכנס מועצת התכנון העליונה ולאשר בנייה ביהודה ושומרון שחלקה התעכבה שנים ארוכות. סדר יומה של המועצה, לרבות התכניות שלה, היו אמורים להתפרסם היום (שלישי) - דבר שלא קרה. ראשי המתנחלים חוששים מדחייה נוספת של מועד כינוסה או לחילופין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יבחר לפרסם את תכניות הבנייה החדשות זמן קצר לפני כניסת החג - ובכך יטשטש את הביקורת כלפיו מימין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לטענת ראשי המתנחלים, ממידע שהגיע אליהם מסביבתו של ראש הממשלה, שורה ארוכה של נושאים לא צפויה לעלות לדיון, ובהן התוספת המשמעותית של יחידות דיור ביהודה ושומרון, זאת בניגוד לאלפים הרבים להן ציפו. עוד הם טוענים כי להבנתם, סוגיית הכבישים העוקפים - שעל פי סיכומים קודמים עם ראש הממשלה היו אמורים לקבל אישור ותקציב - לא צפויה לעלות בישיבת המועצה.

התנגדות לבנייה מעבר לקו הירוק. ארכיון (צילום: רויטרס)
חשש ביו"ש: אישורי הבנייה יידחו | צילום: רויטרס

לקראת הדחייה הצפויה של אישורי הבנייה, ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, הודיע לראש הממשלה לפני מספר ימים: במידה שהתכניות המבוקשות - הבתים והכבישים - לא יובאו לאישור, הוא יקים מחדש את אוהל המחאה מול המעון הרשמי בירושלים.

"הקפאת הבנייה - פרס לטרור"

ממידע שהגיע לידי חדשות 2, במאהל המחאה צפויים להפגין נגד נתניהו דמויות שיש להן פוטנציאל להביך אותו בנושא. יוזכר כי אוהל המחאה הקודם בנושא שהוקם בשנת 2015 הביא לאישורי בנייה באיתמר, בשבות רחל, בסנסנה ובמקומות נוספים ביהודה ושומרון.

ראשי יו"ש מחרימים פגישה עם רה"מ (צילום: לעם, חדשות)
"הקפאה - פרס לטרור". נתניהו ודגן | צילום: לעם, חדשות

לקראת הישיבה של המועצה, דגן הודיע לנתניהו כי "אם אלו הם פני הדברים, ההתיישבות תלך למאבק חסר תקדים מיד לאחר החגים. בדיבורים לא בונים יישובים ובמילים לא סוללים כבישים. ההתיישבות ביהודה ושומרון לא תסתפק עוד בקרב בלימה של עקירות 20 שנה אחרי אוסלו והגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. הגיע הזמן שממשלה לאומית תבנה את יהודה ושומרון ולא תדבר על יהודה ושומרון".

עוד הוסיף דגן כי "הקפאת סלילת כבישים ביו"ש, עצירת העברת הכספים המובטחים לגורמי בטחון שתפקידם לעצור פיגועים קשים כמו הפיגוע בבני משפחת סלומון רק עכשיו, היא פרס לטרור שרצח את משפחת הנקין שאבו ופוגל. הקפאת הבניה בשומרון היא הפרת אמון המתיישבים בממשלה הזו".