חברי הכנסת שרן השכל (ליכוד), יוסי יונה ונחמן שי (המחנה הציוני) וחיים ילין (יש עתיד) משתתפים בימים אלו בוועידת ה-IPU, הוועידה השנתית של האיגוד הבין-פרלמנטרי הבינלאומי שמתקיימת בסנט פטרבורג, רוסיה. בסרטון שפורסם היום (רביעי) ברשתות החברתיות נראית המשלחת הישראלית עוזבת את האולם לאחר שנציג הפרלמנט הכוויתי צועק לעברם "אתם רוצחי ילדים!". המשלחת: "עזבנו במחאה על החלטות אנטי ישראליות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נציג הפרלמנט הכוויתי, שהוא גם יו"ר הפרלמנט בכווית, נראה בסרטון אומר: "אני רוצה להגיב על מה שאמר נציג הפרלמנט הכובש, נציג הטרור המסוכן ביותר, והוא טרור של מדינה".

"יש משל שכולם מכירים בעולם- אם אין בושה אז עושים מה שבא? ואני אומר לך צא מפה אתב הכובש", קרא הנציג הכוויתי, והוסיף: "אם יש לך קצת כבוד צא מכאן, אתם רוצחי ילדים!". בתום דבריו נראים הנציגים הישראלים עוזבים את אולם הכנס.

מהמשלחת נמסר בתגובה הרשמית כי הוחלט לעזוב את האולם במחאה על שורת הצעות אנטי-ישראליות, בהן קריאה לשחרר את הרוצחים המורשעים מרואן ברגותי ואחמד סעדת. כמו גם נזיפה בישראל על שהיא מחזיקה במעצר מנהלי חברים במועצה הלאומית הפלסטינית מטעם החמאס.

ראש המשלחת, חבר הכנסת שי, אמר בישיבת המליאה: ״לתומי חשבתי שהארגון, כמו העולם כולו, מאוחד במאבק בטרור, שהרי הטרור מסכן כל מדינה בכל מקום ובכל רגע בעולם. אתם רוצים לשחרר רוצחים מורשעים מהכלא? חשבתי שאתם רוצים להלחם בטרור ולא לסייע לו, אבל המציאות שונה״.

חבר הכנסת שי ההוסיף שישראל מחויבת לקדם שלום עם שכנותיה כולל הפלסטינים, "אבל הדבר בשום אופן לא יבוא על חשבון מאבק חסר פשרות בטרור".

"הטרור המסוכן ביותר- טרור של מדינה"
"הטרור המסוכן ביותר- טרור של מדינה" | צילום:

עוד נמסר מהמשלחת כי לאחר שמספר מדינות ובכללן, סוריה, פקיסטן, ירדן, כווית והרשות הפלסטינית דיברו בגנות ישראל, ענתה חברת הכנסת השכל: ״אני חושבת שזו בדיחה רעה, מדינות כמו סוריה ואיראן נוהגות בצביעות, הן מלמדות את ישראל מהו מוסר ומהן זכויות אדם. הארגון הזה אמור לתמוך בדמוקרטיה ולחזק אותה, אבל הנה ברשות הפלסטינית לא התקיימו בחירות כבר מעל לעשר שנים וכל מי שמתחת לגיל 29 מעולם לא הצביע. איזה מין נבחרים אלה?״.

לאחר הישיבה שיגרה המשלחת הישראלית מחאה לנשיא הארגון היוצא, סאבר צ׳אודרי מבנגלדש, בה נאמר כי הוא פגע היום פגיעה עמוקה במעמדו הנייטרלי של הארגון בכך שהתיר למדינות ערביות לשסע את הדוברים הישראלים ללא הרף, להפריע לדבריהם, והוא עצמו לא נתן זמן שווה לחברי משלחת הכנסת.

"אתה פושע מלחמה"

רק בתחילת החודש ארע אירוע דומה במרוקו, אז ספג חבר הכנסת עמיר פרץ האשמות כשהשתתף בכינוס הפרלמנט למען מדינות הים התיכון וארגון הסחר העולמי. חבר פרלמנט מרוקני קרא לעברו: ״אתה פושע מלחמה, אתה היית שר הביטחון הישראלי ואתה אורח לא רצוי כאן״.

סגן שר החוץ לשעבר מגלי והבה, שגם היה חלק מהמשלחת הישראלית, הגן על פרץ. "אתה האיסלאם הקיצוני, הרסתם את תוניס, את תימן, את לוב, את סוריה ואתם רוצים להרוס את מרוקו", השיב לחבר הפרלמנט. "עמיר פרץ מרוקני, אביו ואמו מרוקנים, הוא נולד כאן ואין לך זכות לתקוף אותו״. המהומה נמשכה כרבע שעה, והרוב המוחלט של הנוכחים הביע הסתייגות מההתנהגות, כולל הנציג הפלסטיני.

יו"ר הישיבה התנצל וביקש שימשיכו בכנס. "המיעוט הזה לא יכול לייצג את הפרלמנט ולא את העם המרוקני", אמר והדגיש כי הארגון הוא מסגרת להידברות למען השלום, ועמיר פרץ הוא ראש המשלחת, חבר הפורום, אחד מסגני הנשיא והוא אורח רצוי.