בקרוב: הדרכון יספיק לביקור בארה"ב? (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90)
בקרוב: הדרכון יספיק לביקור בארה"ב? | צילום: יונתן סינדל/פלאש 90

"סוגרים הסכם לביטול הוויזות": כך הכריזה אמש (ראשון) שרת המשפטים איילת שקד בציוץ בטוויטר. כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, ההסכם המתגבש יכלול מתן גישה אמריקנית למאגר טביעות אצבע מאובטח. עם זאת, המהלך עודנו דורש תיקוני חקיקה כדי שיוכל להתממש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

העובדה כי משרד המשפטים נתן את ברכתו להסכם המתגבש הינה קריטית למימושו, ומלמדת כי אכן הושגה התקדמות משמעותית בתהליך. "מאז כניסתי לתפקידי אנחנו עובדים מול האמריקנים להצטרף לקבוצה נבחרת של מדינות שאזרחיהן פטורים מהשגת ויזה לכניסה לארה"ב", התגאתה שקד. "מצאנו את האיזון בין שמירה על פרטיות אזרחי ישראל לבין הדרישות האמריקניות".

בשביל להשלים את המהלך, הכנסת צריכה לתקן את חוק המאגר הביומטרי בשלוש קריאות. החוק כרגע אוסר על העברת מידע לחו"ל בצורה גורפת אלא רק לחקירה ספציפית של פשע. בנוסף, הסעיף בחוק לא מאפשר לרשות בחו"ל העברה הלאה של המידע ואגירה שלו אלא רק שימוש חד-פעמי, וגם זה ידרוש תיקון חקיקה. ‏‎‎‎שקד מסבירה כי ההסכמות עם האמריקנים נוגעות להעברת טביעות אצבעות רק במקרה של אנשים עם רקע פלילי משהו, לא באופן גורף - מה שסלל את הדרך להסרת ההתנגדויות המשפטיות.

מסתמן: גישה אמריקנית למאגר מאובטח (צילום: רויטרס)
מסתמן: גישה אמריקנית למאגר מאובטח | צילום: רויטרס

מדובר בפעם הראשונה בה בישראל מוכנים להגיע להבנות מול ארה"ב בכל הנוגע למאגר טביעות האצבע. את התהליך התחילה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי כבר מול הממשל הקודם, אולם הוא נתקע בשל חוסר ההסכמה הישראלית למתן גישה למאגר. עם זאת, מול הממשל האמריקני הנוכחי פועל צוות בינמשרדי המשותף למשרדי החוץ, המשפטים ומשרד ראש הממשלה שמינה נתניהו לנושא.

חוטובלי בירכה הבוקר את מאמצי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והיועץ המשפטי של משרד המשפטים רועי שיינדורף על התקדמות במציאת פתרון יצירתי לסוגיית הפגיעה בפרטיות לקידום הפטור מוויזה לארה"ב. "משרד החוץ פועל במישורים מקבילים להורדת אחוזי הסירוב של הישראלים לקבלת הוויזה לארה"ב, משוכה שעדיין מגבילה את השגת ההסכם המיוחל", הוסיפה. "אני עתידה להיפגש עם הקונסול האמריקאי לבדיקת הסוגייה כצעד הבא בקידום הפטור מוויזה".

יש לציין כי ביטול הצורך בוויזה לארצות הברית יהווה שינוי משמעותי מאוד עבור הרבה ישראלים. במקביל, בישראל פועלים להוריד את אחוזי הסירוב אותם מקבלים ישראלים שרוצים לטוס לארה"ב אך נדחים מסיבות שונות.