"תכנית השלום של טראמפ תידחה" (צילום: רויטרס, חדשות)
המנהיגים שוחחו טלפונית | צילום: רויטרס, חדשות

על רקע הזעם ברמאללה על הדיווחים לפיהם הנשיא טראמפ צפוי להכריז על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל, שוחחו היום (שלישי) טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס בנושא. על פי סוכנות הידיעות הצרפתית AFP, הנשיא האמריקני היה זה שטלפן לעבאס, ככל הנראה במטרה להבהיר עמדות. במקביל שוחח טראמפ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם עבדאללה מלך ירדן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מלשכת עבאס נמסר כי טראמפ הבהיר שבכוונתו להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, ויו"ר הרשות מצדו הזהיר בשיחה מפני ההשלכות ההרסניות של הצעד על תהליך השלום ויציבות האזור. עוד ציין עבאס כי הוא לא יקבל מדינה פלסטינית ללא מזרח ירושלים כבירתה. בכירים פלסטינים הבהירו כי עבאס ימשיך לשוחח עם מנהיגי העולם כדי לשכנע את טראמפ לסגת מ"הצעד הבלתי מתקבל על הדעת".

בעקבות הדיווח הפלסטיני, אמרו שרים בקבינט המדיני-ביטחוני כי קיבלו שיחת טלפון מלשכת ראש הממשלה ובה הנחייה שלא להתייחס לסוגיית העברת השגרירות בתקשורת. לדברי השרים, מדובר בבקשה אמריקנית בשל "רגישות הנושא".

לצד ההכרה בירושלים, טראמפ שקל ברצינות להודיע על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים מתל אביב, אך לא ברור מתי תוכרז החלטתו. בעקבות החשש, בסוף השבוע האחרון שיגרו הפלסטינים מסר מאיים לטראמפ והבהירו כי הכרזה כזו תהווה סוף לתהליך המדיני ו"תקבור" אותו באופן סופי.

כמו כן בסוף השבוע העביר גם חמאס הודעת אזהרה לבית הלבן עם איום ישיר שקרא לנשיא האמריקני שלא לפעול באופן זה, שכן למעשה יהיו השלכות מיידיות בשטח. בהודעה שפרסם נכתב כי חמאס "מזהיר את טראמפ מהכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל" ואנשיו הבהירו כי ירושלים היא "עיר מוסלמית ובירתו של העם הפלסטיני".

מוגריני. ארכיון (צילום: רויטרס)
מוגריני. "ירושלים היא בירת שתי המדינות" | צילום: רויטרס

עוד נכתב כי אם הדבר יקרה, הארגון יקרא מיד להסלמת "אינתיפאדת ירושלים" - גל הטרור העממי שהחל בספטמבר 2015 וכלל פיגועי דריסה ודקירה נגד ישראלים.

מוקדם יותר היום שיגר נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן איום במהלך נאום בפרלמנט הטורקי ואמר כי הסוגיה סביב ההכרה של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל עלולה להוביל לניתוק הקשרים הדיפלומטים עם ישראל. "הכרה בירושלים כבירת ישראל היא קו אדום עבור המוסלמים ברחבי העולם", אמר לנשיא האמריקני בשיחה ביניהם. ארדואן טען שייכנס ועידה של המדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי כדי לתאם את ההתנגדות.

לגינויים כלפי הצעד האמריקני הצפוי הצטרף גם האיחוד האירופי. שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, הבהירה כי "יש להימנע מכל פעולה שתערער את המו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים" והוסיפה כי ירושלים "צריכה להיות בירה משותפת של שתי המדינות".

הודעתה של שרת החוץ של האיחוד הגיעה שעות ספורות לאחר הודעת הבית הלבן כי הנשיא טראמפ החליט לדחות את הכרעתו בנושא העברת השגרירות האמריקנית לירושלים והכרה בה כבירת ישראל לשבוע הבא.