פיצוץ בגבול רצועת עזה, ארכיון
הפצצת המנהרה, השבוע | צילום:

שלושה ימים לאחר פיצוץ מנהרת הטרור שחדרה מעזה לשטח ישראל, מבהיר היום (חמישי) מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי כי ישראל תציב תנאים בטרם תאפשר את חילוץ גופות המחבלים שנהרגו בפיצוץ. "לא נאפשר את איתור המחבלים במנהרה ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראליים", אמר מרדכי.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

את הדברים אמר מרדכי בעקבות פניית ארגון הצלב האדום, שביקש לאפשר את איתור המחבלים הנעדרים תחת המנהרה שהופצצה על ידי צה"ל השבוע. בשיחה עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו, הבהיר המתאם באופן נחרץ כי ישראל לא תאפשר את פעולות החיפוש במרחב הפרימטר הביטחוני ברצועת עזה, ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראליים.

מוקדם יותר היום התייחסה גם משפחתו של חלל צה"ל הנעדר הדר גולדין לבקשת הצלב האדום, וקראו  לראש הממשלה נתניהו להתנות באופן ברור כל היענות לבקשות הומניטריות של חמאס בהשבתם של הדר ואורון הביתה. "כל מחווה הומניטרית ישראלית כלפי חמאס חייבת להיות מותנית בהשבת הבנים הביתה", אמרה משפחת גולדין.

הדר גולדין, אברה מנגיסטו, אורון שאול, הישאם א-סייד (צילום: חדשות)
השבויים והנעדרים הישראלים | צילום: חדשות"היענות של ממשלת ישראל לחמאס תהיה בבחינת עוול מוסרי וחולשה מדינית", הוסיפו. "לא ייתכן שהממשלה תמשיך להיענות לגחמות ההומניטריות של חמאס בזמן שחיילי צה"ל מוחזקים על ידו".

במקביל גם יושבי ראש השדולה להשבת החיילים,  ח"כ שולי מועלם רפאלי וח"כ עמיר פרץ אמרו כי אם חמאס רוצה את גופות המחבלים שקבורים תחת הריסות המנהרה, עליו להשיב את הנעדרים. "המאזן ההומניטרי חייב להיות ברור לחמאס ואנחנו ממתינים כבר מעל ל-3 שנים להשבת הנעדרים שלנו", אמרו. "אנו קוראים לראש הממשלה לממש כל הזדמנות כדי להשיב את האזרחים הישראלים שבידי החמאס והחללים אורון שאול והדר גולדין ז"ל. מדובר בשעת כושר שאסור להחמיצה".

"צריך להיזהר משאננות ותחושת הצלחה"

אתמול התייחס בכיר בפיקוד הדרום להפצצת המנהרה ההתקפית שחדרה לשטח ישראל ואמר שהאירוע לא הסתיים וכוחות צה"ל "עדיין בתוך המבצע". לדבריו, חמאס והג'יהאד האסלאמי ממשיכים לנסות ולחלץ את הלכודים מהמנהרה ובצה"ל מעריכים כי הג'יהאד האסלאמי "יתקשה להבליג" על הנזק הרב שנגרם לארגון.

יואב פולי מרדכי (צילום: חדשות 2)
האלוף מרדכי | צילום: חדשות 2

"אנחנו נקבל החלטות נוספות", הבהיר אותו גורם בפיקוד הדרום. "צריך להיזהר משאננות ותחושת הצלחה". ההערכה בפיקוד הדרום שבעקבות המתקפה הג'יהאד האיסלמי חטף מכה קשה: "אנחנו נערכים במוכנות גבוהה - בכל רגע יכול להיות אירוע. קיימת דריכות מלאה, כל מי שיפעל נגדנו ונגד הריבונות ישלם מחיר יקר".

הקצין הבכיר הוסיף כי "הג'יהאד אמנם מתואם עם עם חמאס, אבל גם יכול לפעול באופן עצמאי. הם יתקשו להבליג, וזה יכול לבוא לידי ביטוי בירי של רקטות או טילי נ"ט". הבכיר הוסיף כי בקרב הגורמים בעזה לא ברור איך ומתי הם צפויים להגיב. בעקבות אותו חשש, הופסקו חלק מהעבודות על הגדר המערכת, על מנת שלא לסכן עובדים בעת הזו.

לפחות 14 אנשי חמאס וג'יהאד אסלאמי נהרגו ומספר פעילים נוספים נפצעו בפיצוץ המנהרה בגבול הרצועה. בין ההרוגים, נמצאו ערפאת אבו מרשד, מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי במרכז הרצועה וסגנו. בנוסף, שני פעילי חמאס שעסקו בחילוץ הנפגעים נהרגו. לפי הערכה, המנהרה הייתה שייכת לג'יהאד האסלאמי.

"לא נתרשל בהגנה על אדמתנו ועמנו", מסר בכיר בארגון והוסיף כי מערך המנהרות הוא חלק מההרתעה. "ההפצצה הישראלית היא הסלמה מסוכנת שנועדה לטרוף את הקלפים", הוסיף הבכיר דאוד שיהאב. "נבחן את כל האפשרויות - לרבות תגובה על התוקפנות הזו".