בדרך לעימות בקבינט: שר המודיעין והתחבורה ישראל כ"ץ דורש שוב לקדם את יוזמת האי בעזה, בניגוד לעמדת שר הביטחון. בריאיון לחדשות סוף השבוע ששודר הערב (שבת) אמר כ"ץ כי הוא דורש "להציב את הצעתי מול עמדת שר הביטחון ולהכריע בינינו". כ"ץ התפאר בכך שבמערכת הביטחון ישנם רבים שתומכים בהצעתו והוסיף: "ההתרשמות שלי היא שיש תמיכה מאוד רחבה, ראש הממשלה לא דיבר מעולם נגד היוזמה הזו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חבר הקבינט, שר המודיעין והתחבורה, טען כי "עזה הופכת והולכת להיות פצצה מתקתקת, הן מבחינת החיכוך הביטחוני והן מבחינה הומניטרית ולישראל אין עניין לא בזה ולא בזה. אין לנו עניין בעימות צבאי או במשבר הומניטרי שייפול על ישראל. יש כרגע תהליכים, שנובעים בעיקר מעניינים פנים-פלסטיניים , מחסימת המנהרות ודברים שהצלחנו בהם - הם מייצרים שני מיליון איש שאין להם מוצא אזרחי".

לנוכח המציאות הביטחונית וההומניטרית, כ"ץ קורא להחליט על תחילת הקמת האי המלאכותי מול עזה. "אני אומר מזה שנים - בואו נפריד בין העניין האזרחי לעניין הצבאי. מול חמאס צריך להיערך מבחינה צבאית, לחסום אותו בתת-קרקע ובאוויר ולפעול אם צריך. מבחינה אזרחית אחרי ההתנתקות נשארנו במלכוד: ישראל אחראית בעצם , ולכן אני דורש להקים אי מלאכותי 5 קילומטרים מעזה, אי בינלאומי עם גשר שייתן שירותים אזרחיים לעזה בתחום החשמל והמים ושירותי נמל בכפוף לכך שישראל תהיה אחראית על הביטחון בים ועל הבידוק בנמל".

גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות)
הקבינט יכריע? | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות

כ"ץ הוסיף: "כל מערכת הביטחון תומכת בדבר הזה ולכן משנקבע שהולך להיות דיון והכרעה בקבינט בעניינים האזרחיים מול עזה, אני דרשתי שהנושא הזה יובא גם כן ואני דורש באופן חד משמעי שהוא יבוא להצבעה והכרעה. היו כבר דיונים, תמיכה מאוד רחבה בדרג המדיני והביטחוני, וצריך לקבל החלטה. אם רק נתעסק באספירין מבחינה אזרחית או להגיב על ירי אנחנו לא נוביל לשום מקום".

השר נמנע מביקורת מפורשת על הקבינט  אך מר: "מזה הרבה ממשלות לא התקבלה החלטה אסטרטגית לגבי עזה. האחריות היא על כל הקבינט והממשלה לקבל החלטה בנוגע לעזה ואני ביקשתי שהדבר יובא להכרעה". כ"ץ הודה כי הקמת האי תימשך מספר שנים, "אבל ההיערכות אליו תיתן כיוון אחר. צריך להפריד, לשחרר את ישראל מהאחריות ההומניטרית להשתחרר מהמשאיות. צריך להפריד את האוכלוסיה מחמאס – לתת להם מוצא לעולם מבוקר ביטחונית. אי אפשר רק להגיב כל הזמן או לספק עוד משאיות או חשמל – זה לא צריך להיות ענייננו".

על חקירות ראש הממשלה אמר שר התחבורה: "ההגה נמצא בידיים טובות. אני מאחל לרה"מ שהעננה תוסר מעל ראשו וסומך על מערכות האכיפה שיפעלו בצורה מקצועית ונכונה".