"המהלכים של ישראל הובילו לאישור ההחלטה נגדה באו"ם": שלושה ימים אחרי ההצבעה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם, והמתקפה של נתניהו על אובמה - הבית הלבן משיב. יועצו הקרוב של אובמה בן רודס דוחה את הטענה שהנשיא יזם וקידם את ההחלטה בריאיון בלעדי ליונית לוי ואומר כי התנהלות ממשלת נתניהו חוק ההסדרה והבנייה בהתנחלויות הם שהובילו אותנו לצעד הזה. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו לא תומכים בהחלטה ששואפת לכפות פתרון לסכסוך", מבהיר רודס, "ההצעה באו"ם עוסקת במכשולים לשלום. זו הממשלה הכי תומכת בהתנחלויות בתולדות ישראל, אנחנו מרגישים מחויבים להתבטא נגד הפעולות הללו כשאנחנו רואים שיש התנחלויות בעומק הגדה המערבית".

"ארה"ב לא הכינה את הטיוטה של ההחלטה הזו", הוסיף רודס, "היא הוגשה על ידי מצרים ואנחנו החלטנו להימנע וזה תואם למה שאנחנו אומרים לממשלת ישראל כבר משך זמן". עוד הוא אומר: "אני לא מופתע מהתגובה של נתניהו. לא הרבה מפתיע אותי".

האשמות חריפות כלפי אובמה (צילום: רויטרס)
האשמות חריפות כלפי אובמה | צילום: רויטרס

"לאורך 8 שנים שבהן הייתי לצד אובמה, התקבלו הרבה החלטות אחרות של האו"ם שהתנגדנו להן", אמר רודס. "היה שיתוף פעולה חסר תקדים - מימון לכיפת ברזל, סיוע ביטחוני בהיקף של 38 מיליארד דולר שמבטא מחויבות לביטחון ישראל - והממשל הזה מחויב גם לשלום, כמו שהנשיא אובמה אמר בהלוויתו של שמעון פרס ז"ל, אליה הגיע בן לילה".

"אני לא מופתע, אבל מאוכזב מהיקף התגובה של ישראל שמתעלמת מהרקורד של הנשיא הזה בזמן כהונתו. הייתה לנו מחלוקת על ההתנחלויות זה שנים, זה לא דבר חדש".

למרות זאת, שלח רודס מסר מרגיע לירושלים והצהיר כי לא צפויות יוזמות מדיניות חדשות עד תום הכהונה - והבהיר כיצד בכוונת מזכיר המדינה קרי לנהוג עד תום כהונת אובמה: "השר קרי ינאם נאום שבו הוא יפרט חזון כולל לדרך שבה יש לפתור את הסכסוך. לצערי, אנחנו מסיימים את כהונת אובמה ללא התקדמות משמעותית בדרך לשלום".  

נתניהו: "אין תחליף לתגובה נחושה"  

ראש הממשלה בנימין נתניהו המכהן גם כשר החוץ, התייחס גם היום לסערה המדינית במהלך ביקור במעלות - והבהיר כי הצעדים עליהם הורה הם חכמים ונכונים: "קראתי הבוקר בכמה עיתונים שהם קבלו על העמדה התקיפה של ישראל. אנחנו לא מגישים את הלחי השנייה, זו תגובה מושכלת, יש חשיבות מתמשכת לתגובה הזו"."גם אם יהיה ניסיון או שניים לפגוע בנו, אין תחליף לתגובה נחושה, כי היא יוצרת את הבסיס ליחס אחר בהמשך", הוסיף נתניהו. "לכן לתאר את התגובה שלנו כמלחמת עולם זה מגוחך, אין תבונה מדינית להתרפסות".

"מדינות העולם מכבדות מדינות חזקות שעומדות על שלהן, ואינן מכבדות מדינות חלשות שמתרפסות ומרכינות ראש. ישראל תחת הנהגתי היא מדינה חזקה וגאה נמשיך להגן על מדינתנו ונמשיך לפתח את ארצנו".

שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, התיייחס הערב בראיון לרשת CNN להאשמות בירושלים לפיהן ממשל אובמה עומד מאחורי היוזמה נגד ישראל באו"ם ואמר כי "יש לנו ראיות ברורות לכך, אנחנו נציג אותן לממשל החדש דרך הערוצים המתאימים, ואם הם ירצו לחלוק זאת עם העם האמריקני, הם מוזמנים לעשות את זה".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לדברים כי "ישראל עומדת מאחורי הדברים שאמרה, שממשל אובמה עמד מאחורי ניסוח וקידום החלטת מועצת הביטחון. התנהלות ממשל אובמה משקפת את המדיניות שביטא הנשיא עוד ב-2009, בפגישתו הראשונה עם ראש הממשלה נתניהו, כשאמר: 'לא לבנות אפילו לבנה אחת מעבר לקו הירוק', לרבות בגילה, ברמות וברמות אשכול בירושלים".