"לא אאפשר פעילותם במערכת החינוך". בנט (צילום: פלאש 90, חדשות)
משעה הפעילות מול אונסק"ו. בנט | צילום: פלאש 90, חדשות

תגובה ישראלית חריפה להחלטה התמוהה של אונסק"ו: שר החינוך, נפתלי בנט, המכהן כנשיא הוועד הישראלי של אונסק"ו החליט היום (שישי) להשעות כל פעילות עם הארגון הבינלאומי באופן מיידי בשל החלטתם, אותה הגדיר השר "יוצאת דופן".  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי החלטת השר בנט, כל השתתפויות הוועד הישראלי יופסקו, לא יתקיימו פגישות עם נציגי אונסק"ו או השתתפויות בכנסים בינלאומיים, וכן לא יתקיים כל שיתוף פעולה מקצועי עם ארגון שלדבריו "נותן רוח גבית לטרור".

השר בנט פנה למדינות החברות בארגון בעולם במכתב וכתב: ״ההחלטה מאמש מהווה הכחשת היסטוריה ונותנת רוח גבית לטרור. מי שנותן פרס לתומכי ג׳יהאד בירושלים רק בשבוע שבו נרצחו שני יהודים בעיר, יכול חלילה להיות הבא בתור".

עוד הוסיף בנט כי "העולם המערבי צריך לעמוד מול אונסק"ו ונגד פרס לטרור. כמו שפועלים נגד טרור אסלאמיסטי בתדמור וחאלב, כך צריך להתנגד לטרור דיפלומטי בירושלים. המחבל הבא ישאב את הלגיטימציה מההחלטה האומללה אמש. ניתוק ירושלים מישראל, יהיה אבן דומינו שיפגע בסופו בכל העולם המערבי״. בנוסף לצעד זה, יכנס השר בנט בשבועות הקרובים ישיבה מיוחדת של חברי הועד הישראלי בארגון בכדי לדון בהמשך הצעדים הדרושים.

ההחלטה השערורייתית שאושרה - ועוררה גלי ביקורת

מה שחולל את הסערה היה המהלך של הוועד המנהל של ארגון אונסק"ו, ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם, שהצביע אתמול במטה הארגון בפריז והעביר הצעה אנטי ציונית שהוגשה על ידי ירדן והרשות הפלסטינית. ההצעה מטילה ספק בקשר בין היהדות לכותל המערבי, ועברה ברוב של 24 מדינות שתמכו בה ושש מדינות שהתנגדו לה. 26 מדינות נמנעו בהצבעה.

"אונסק"ו מועלים בתפקידם ומוציאים שם רע לדיפלומטיה, לאחריות ולמוסדות הבינלאומיים", אמר בתגובה להחלטה יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. "מי שרוצה לספר את ההיסטוריה מחדש, לסלף ולהמציא נרטיב הזוי כאילו לכותל המערבי ולהר הבית אין קשר לעם היהודי משקר במצח נחושה שקר נורא שרק יגביר את השנאה".

"אונסק"ו הפך עצמו היום לארגון שהוא חרפה לאו"ם", תקף שר הפנים אריה דרעי. "אם ליהודים אין קשר לכותל המערבי אזי לאונסק"ו אין קשר לחינוך, מדע ותרבות".

שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) שלח מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו דרש לפעול נגד הארגון בעקבות ההחלטה. "עליך כשר החוץ לדרוש ממדינות העולם לגנות החלטות אנטישמיות אלו", כתב. "יתר על כן, דווקא בימים אלו, עלינו בממשלה לפעול ביתר שאת בניגוד גמור להחלטות אלו, לחיזוק הר הבית והגברת המשילות והנוכחות היהודית בהר הבית".

_OBJ

הכול החל במסמך שנשלח על ידי ממשלת ירדן והרשות הפלסטינית כחלק מהליך בירוקרטי, שמטרתו היא הכרזה על ירושלים העתיקה כאתר מורשת עולמי לשימור. הירדנים והפלסטינים שלחו מסמך שתוקף את פעילות ישראל במקום והציגו ממצאים ארכיאולוגיים שלכאורה מראים שאין הוכחות לקשר היהודי לכותל המערבי.

"הצעת החלטה מבישה שנועדה ללחוץ על ישראל ומנסה למחוק את הקשר ההיסטורי המוכח בין העם היהודי להר הבית ולכותל", צייצה חברת הכנסת ציפי לבני בטוויטר. "מצבנו המדיני מעולם לא היה רע יותר".