השגרירה זומנה לשיחת נזיפה
משרד החוץ, ארכיון | צילום: חדשות 2

ישראל ממשיכה בתגובה החריפה על ההצבעה באו"ם: משרד החוץ החליט היום (שלישי) על הפסקת "פעילות המשב" (הסיוע הבינלאומי) לאנגולה. נציג המדינה זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ, יחד עם שאר נציגי המדינות שהצביעו בעד ההחלטה נגד ישראל באו"ם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שגריר ישראל באנגולה, אורן רוזנבלט, העביר איגרת למשרד החוץ במדינה ובה הודיע על הפסקת הפעילות. ממשרד החוץ בישראל נמסר כי השגריר רוזנבלט ייפגש היום עם סמנכ"ל אפריקה והמזרח התיכון במשרד החוץ של אנגולה. "הוא יעביר את מסרי ישראל המביעים את אכזבתה וכעסה של ישראל על הצבעתה של אנגולה", ציינו במשרד.

אנגולה היתה אחת מ-14 המדינות שהצביעו נגד ישראל במסגרת החלטת מועצת הביטחון בדבר ההתנחלויות, זאת על אף הציפייה כי תימנע. אתר "אפריקן טיימס" מדווח כי ארגונים פרו פלסטינים בדרום אפריקה מנצלים את המשבר וקוראים למדינה להחזיר את השגריר מישראל במחאה על הצעדים נגד המדינות באפריקה שתמכו בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם בהן סנגל ואנגולה.

ההחלטה במשרד החוץ בעניין אנגולה התקבלה אחרי ששגריר ישראל באוקראינה, אלי בלוצרקובסקי, זומן אתמול לשיחת הבהרה במשרד החוץ בקייב. הזימון מגיע לאחר שראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו, ביטל בסוף השבוע את ביקורו של ראש ממשלת אוקראינה בישראל, לאחר שארצו תמכה בהחלטה נגד ההתנחלויות במועצת הביטחון - וגם זימן את שגריר המדינה לשיחה.

‎המשבר ביחסים מתרחש על רקע התמיכה הישראלית באו"ם בקריאה באו"ם להפסקת האלימות בחבל קרים, במסגרת המאבק שמנהלת אוקראינה מול רוסיה - החלטת המקבלת למעשה העובדה שחבל המריבה הוא אוקראיני. בשל כך, בישראל הביעו אכזבה מתמיכת אוקראינה בהחלטה על ההתנחלויות באו"ם בסוף השבוע האחרון ובירושלים ציפו מקייב לפחות להימנע.