צפו: דיירי הדיור המוגן בי-ם מגיבים לטראמפ (צילום: חדשות 2)
מלון דיפלומט בי-ם. השגרירות תעבור לכאן? | צילום: חדשות 2

אנשי טראמפ כבר החלו בבדיקות וגישושים בשטח להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים: בחודש הבא ייכנס דונלד טראמפ לבית הלבן - וייתכן כי זמן קצר לאחר תחילת כהונתו כנשיא ה-45 של ארה"ב, הוא צפוי לקיים את הבטחתו מהקמפיין, לפיה יעביר את השגרירות האמריקנית ממקום משכנה בתל אביב - לבירת ישראל. כבר בימים האחרונים החלו אנשיו של הנשיא הנבחר ונציגי ממשל כאן בישראל, לערוך בדיקות ראשונות להעברת השגרירות לירושלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי התכנון, מבנה השגרירות האמריקנית צפוי לעבור מתל אביב לשטח מלון "דיפלומט" בירושלים, שהוחכר בזמנו לשגרירות ארה"ב. בשבוע שעבר, נפגשו נציגים של משרד החוץ ומשרד הקליטה על מנת לברר את סטטוס הקרקע - ולבדוק איזה פתרון ניתן למצוא עבור כ-500 קשישים המתגוררים במבנה כיום. התשובה שהתקבלה ממשרד הקליטה היא שככל הנראה לא ניתן לפנות את המבנה לפחות עד שנת 2020, והפנו את נציגי משרד החוץ לבדוק את העניין עם בני משפחת שיף, שהמבנה מצוי בבעלותם.

נתניהו וטראמפ. "פריחה מדינית"? זה מורכב (צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות)
תחילתה של ידידות מופלאה? נתניהו וטראמפ | צילום: קובי גדעון לע"מ, חדשות

בתוך כך, גורמים מדיניים וביטחוניים מביעים חשש מהמהלך הצפוי של טראמפ להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים - זאת עקב התגובה הצפויה של העולם הערבי למהלך. גם במחלקת המדינה הנוכחית, זו של מזכיר המדינה ג'ון קרי, מתנערים מהמלך. עם זאת, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שהתבטא בנושא, הדגיש שנושא העברת השגרירות הוא אחד מבין כמה נושאים שרצוי שהממשלה בישראל וממשל טראמפ יגיעו להסכמה אודותיהם.

"העברת השגרירות - בעדיפות עליונה מבחינת טראמפ"

חיזוק לדיווחים הללו אודות מגעים להעברת השגרירות הגיע מוקדם יותר מפיה של מנהלת הקמפיין לשעבר של טראמפ, קליאן קונוויי, בריאיון לתכנית רדיו בארה"ב. היא הדגישה כי בדומה להצהרתו במערכת הבחירות - העברת שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים היא בעדיפות עליונה מבחינתו של הנשיא הנבחר.  

"המהלך הזה נמצא בעדיפות גדולה מאוד מבחינתו של הנשיא הנבחר טראמפ", אמרה קונווי. לדבריה, טראמפ הבהיר את הנקודה הזו במהלך הקמפיין, ואני שמעתי אותו חזור על רצונו לעשות זאת כמה וכמה פעמים באופן אישי". עוד אמרה קונווי כי "זה משהו שישראל, חברתנו הגדולה במזרח התיכון, תעריך מאוד וזהו צעד שהרבה יהודים-אמריקנים מייחלים לו".  

פעם נוספת: רעשים מסתוריים בנציגות ארה"ב (צילום: רויטרס)
שגרירות ארה"ב בת"א. תחליף כתובת? | צילום: רויטרס

טראמפ הדגיש בפני ראש הממשלה נתניהו במהלך פגישתם בספטמבר האחרון, כי הוא מכיר בירושלים המאוחדת כבירת ישראל. "ירושלים הינה בירתה הנצחית של העם היהודי וארצות הברית תחת ממשל טראמפ תממש את המנדט של הקונגרס להכיר בירושלים המאוחדת כבירתה", אמר אז טראמפ לנתניהו.

גם נשיאים אחרים שנחשבו ידידותיים לישראל והצהירו הצהרות דומות כמו ביל קלינטון וג'ורג' וו. בוש, הצהירו במהלך הקמפיינים שלהם שיפעלו להעביר את השגרירות האמיקנית מתל אביב לירושלים - אולם לא עשו זאת בסופו של דבר.