אסדת הגז "תמר". ארכיון (צילום: פלאש 90  משה שי, חדשות)
ישראל תייצא גז טבעי לטורקיה? | צילום: פלאש 90 משה שי, חדשות

במהלך פגישה משותפת, דנו היום (חמישי) נציגי ישראל וטורקיה באפשרות לבנות צינור גז טבעי בין שתי המדינות, כך אמר שר האנרגיה יובל שטייניץ. השר שנמצא בימים אלה בטורקיה בביקור מיניסטריאלי ישראלי ראשון מאז הסכסוך שפרץ לפני 6 שנים, הסכים במהלך פגישה באיסטנבול עם עמיתו הטורקי ברט אלביראק "להתחיל מיד בדיאלוג בין שתי הממשלות שלנו לבחון את סבירות הפרויקט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"שוחחנו על נושא האנרגיה בכלל ועל סוגיית הגז הטבעי בפרט", אמר שטייניץ. "שוחחנו גם על האפשרות של בניית צינור גז טבעי מישראל לטורקיה על מנת לספק גז טבעי לטורקיה ולאירופה".

השר שטייניץ ומקבילו הטורקי
השר שטייניץ ומקבילו הטורקי | צילום:

לפני מספר ימים בכנס האנרגיה שנערך באיסטנבול, בו נכח גם השר שטייניץ, התייחס נשיא טורקיה ארדואן לייצוא הגז מהמזרח התיכון ושיגר רמז לישראל. ארדואן הסביר כי טורקיה היא הנתיב המהיר ביותר להעביר את הגז הישראלי לאירופה, ברמז לירושלים לנשוט את האופציות להעביר גז דרך יוון או קפריסין ולבחור באופציה הטורקית.

רק לפני שלושה שבועות חתמו שותפויות הגז הישראליות על עסקה עם חברת הגז הירדני, לפיו ייוצא גז לירדן. ההסכם יהיה תקף ל-15 שנים, והיקפו הכספי מוערך ב-10 מיליארד דולרים. מדובר בעסקת הייצוא הראשונה של גז ממאגר לוויתן, שעדיין לא פותח. המאגר צפוי להתחיל לעבוד רק בעוד כארבע שנים.