נפתלי בנט, מרחיב את הרשימה (צילום: לע"מ, חדשות)
"הצעת חוק לסיפוח מעלה אדומים". בנט | צילום: לע"מ, חדשות

שר החינוך נפתלי בנט התייחס היום (ראשון) בריאיון בגלי צה"ל להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות ועל המשמעויות המדיניות לחודשים הקרובים. השר סיפר כי הממשלה אינה מקבלת את החלטת האו"ם וכי בכוונתו להגיש בקרוב הצעת חוק שתציע לספח את מעלה אדומים ולהחיל שם את החוק הישראלי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ישראל דוחה על הסף את ההחלטה האנטי ישראלית שהתקבלה אתמול, אנחנו לא נכפיף את עצמינו אליה", אמר בנט. "כמוה יש עשרות החלטות של מועצת הביטחון מאז 67, זה לא דבר חדש. צריך לדעת שהיום אלפי טרוריסטים בעולם מביטים בהחלטה ורואים בה ממש סיסמת גיוס. זו התוצאה העיקרית של ההחלטה הזו".

"את הדרך של נסיגות, מסירות שטחים, הצהרות על מדינת פלסטין, את הדרך הזו של השמאל ניסינו, זה הביא לטילים מעזה, מנהרות וגינויים באו"ם", הסביר בנט ברמיזה על תכניותיו לעתיד. "הגיע הזמן שנעשה את מה שאנחנו מציעים, דרך של ריבונות".

שר החינוך המשיך וסיפר כי בכוונתו להציע חוק לסיפוח שטחי מעלה אדומים. "אני חושב שמה שאנחנו רואים, התוצאה של עשרות שנים של נסיגות, התנצלויות וכן מדינה פלסטינית או לא מביאה רק עוד טילים. הריבונות אומרת לקחת מקסימום שטח עם מינימום פלסטינים ריבונות על שטחי C להתחיל עם מעלה אדומים, אנחנו מתכוונים להגיש בזמן הקרוב הצעת חוק מעלה אדומים תחילה, להחיל את החוק הישראלי על עשרות אלפי תושבי מעלה אדומים". 

הזדמנות שנייה לאלו שלא נכנסו לכנסת ה-21 (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
"מעשה נוכלות". שקד | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

"המעשה של אובמה - מעשה נוכלות"

שרת המשפטים אילת שקד התייחסה גם היא בריאיון להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות ועל ההימנעות של ממשל אובמה מהטלת ווטו. "ברמה המדינית אובמה הזיק לנו באופן קשה", טענה השרה. "אנחנו צריכים לשנות דיסקט בעניין הבנייה במסגרת שיתוף הפעולה עם הממשל החדש.

השרה תקפה באופן אישי את נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. "לא האמנתי שאובמה יעשה דבר כזה", היא אמרה. "זה מעשה נוכלות". השרה סיפרה גם שהיא תומכת בהחלטת ראש הממשלה נתניהו לבטל את ביקור ראש ממשלת אוקראינה בישראל, לאחר שאלו הצביעו בעד ההצעה. 

"צעדים מעשיים בתגובה להחלטה"

אתמול התחילו לנסות ולהבין במערכת הפוליטית משמעויות ההחלטה שהתקבלה בסוף השבוע. אמש פורסם ב"חדשות סוף השבוע", כי נתניהו מתכנן להודיע בישיבת הממשלה על החלטה של צעדים מעשיים, בהם ככל הנראה, גם הרחבת הבנייה מעבר לקו הירוק.

בישראל בוחנים אפשרות גם למהלכים מול המדינות שתמכו בהצבעה. בכוונת נתניהו להיעזר בממשל האמריקני החדש, שייכנס לבית הלבן בחודש ינואר, על מנת ליזום מהלכי "תג מחיר" דיפלומטיים מול אותן מדינות. בנוסף, שלשום דווח כי נתניהו החליט לבטל את ביקור ראש הממשלה האוקראיני ולדימיר גרויסמן, שהיה אמור להגיע לישראל בשבוע הקרוב, בעקבות תמיכת אוקראינה בהחלטה נגד ההתנחלויות.

להחלטה שהתקבלה במועצת הביטחון משמעויות מיידיות מעטות יחסית: מעתה יתבצע דיווח על מצב הבניה בהתנחלויות פעם בשלושה חודשים. במקביל ההחלטה עשויה לשמש כזרז להגשת תביעות נגד בכירים ישראלים בבית המשפט הבינלאומי בהאג, ולחזק את מהלכי החרם והסנקציות על ישראל - כך חוששים בישראל.

רה"מ בנימין נתניהו בישיבת הממשלה (צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות)
יכריז על צעדים מעשיים. נתניהו | צילום: פלאש 90, הדס פרוש, חדשות

הנשיא הנבחר טראמפ הגיב גם הוא להצבעה באו"ם. "ההפסד הגדול של ישראל אתמול באו"ם יעשה את המשא ומתן לשלום הרבה יותר קשה - אבל אנחנו נצליח לבצע זאת בכל זאת!", טען טראמפ. עוד הוסיף כי מדיניות ארצות הברית בהצבעות באו"ם תשתנה החל מהיום שבו הוא ייכנס לבית הלבן.

"החלטה מעוותת ומבישה - אנחנו נתגבר עליה"

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו התייחס אתמול לראשונה להחלטה. בהדלקת נר ראשון של חנוכה עם פצועי צה"ל בחוות רונית הודיע נתניהו על כוונתו לבחון מחדש את כל ההתקשרות של האו"ם עם ישראל, וכי כבר הורה לנתק את הקשרים עם חמישה ארגונים "עוינים במיוחד לישראל", כדבריו: מדובר במימון בסדר גודל של כ-30 מיליון שקלים לדבריו.

בנוסף, סיפר נתניהו כי החליט להפסיק את הסיוע שישראל מספקת לסנגל - החליט להחזיר את השגרירים הישראלים מסנגל וניו זילנד שהיו שותפות להעלאת ההצעה. ראש הממשלה הודיע בהקשר הזה כי מחיר קשה ייגבה ממי שיפגע בישראל - גם על ידי ארצות הברית, אך גם על ידי ישראל.

"ההחלטה שהתקבלה אתמול באו"ם היא מעוותת, היא מבישה, אבל אנחנו נתגבר עליה", קבע נתניהו. "יש פה גם ניסיון שלא יצלח, לכפות תנאים על ישראל להסדר קבע". נתניהו סיפר גם על התגובות שקיבל לאחר ההצבעה, מפוליטיקאים אמריקנים. "שוחחתי אמש עם מנהיגים אמריקנים רבים, שמחתי לשמוע מחברי הקונגרס האמריקני, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, שהם ילחמו בהחלטה הזו בכל הכוח העומד לרשותם", סיפר נתניהו. "שמעתי את אותם דברים בדיוק מידידינו בממשל הנכנס שאמרו שיילחמו בהחלטה הזו מלחמת חורמה. ואני שומע את זה מרוחב הגזרה של דעת הקהל והפוליטיקה האמריקנית".

לדבריו, "כששוחחתי עם מנהיגים אתמול בקונגרס ובממשל האמריקני הנכנס, הם אמרו לי בצורה הברורה - 'נמאס לנו, וזה לא יימשך, אנחנו נשנה את ההחלטה הזו, לא ניתן לאיש לפגוע במדינת ישראל'. הם מצהירים שבכוונתם להעביר חקיקה שתעניש מדינות או גופים שינסו לפגוע בישראל, הם אומרים שזה כולל גם את האו"ם עצמו. אני מזכיר שהאו"ם מקבל 25% מהתקציב שלו, רק מארה"ב".

יטופל בשבועות הקרובים. ריבלין (צילום: מארק ניימן / לע"מ, חדשות)
"החלטה מבישה וחמורה". ריבלין | צילום: מארק ניימן / לע"מ, חדשות

"ציפינו שבת בריתנו תעמוד לצדנו"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הגיב גם הוא להחלטה ואמר כי "ירושלים המאוחדת היא בירתה הנצחית של ישראל וכזאת היא תישאר. אין גוף בינלאומי שבכוחו לערער את מעמדה ככזו. ההחלטה המבישה, החמורה והאומללה שהתקבלה באו"ם מסבה לישראל נזק מדיני. מדובר בהחלטה שלא מקרבת אותנו למו"מ עם הפלסטינים ואף מרחיקה אותנו ממנו".

"לא היה ולא יהיה תחליף למו"מ ישיר בין הצדדים. ציפינו שארה"ב, בת בריתנו וידידתנו הגדולה בעולם, אשר עמדה לצד צרכיה הביטחוניים של ישראל לאורך כל השנים ללא פשרות, תעמוד לצדה של ישראל גם בעת הזאת, ולא תפקיר אותה בידיו של גוף ציני המונע מאינטרסים זרים".

"ירושלים שלנו מאז ולתמיד". ליברמן (צילום: חדשות 2)
"ירושלים שלנו מאז ולתמיד". ליברמן | צילום: חדשות 2

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "על אף ההצבעה באו"ם - גם בעוד אלפיים שנה נדליק חנוכיות בירושלים. עם תחילת חג החנוכה נזכיר גם למועצת הביטחון של האו"ם ולשאר אומות העולם - שהחנוכיה הראשונה (המנורה) הודלקה לפני כאלפיים שנה בהר הבית שבירושלים. ירושלים, כמו שאר המקומות ביהודה ושומרון, היא ערש התרבות היהודית וארץ ישראל כולה היא שלנו מאז ולתמיד ושום הצבעה באו״ם או בכל מקום אחר לא תשנה זאת. גם בעוד אלפיים שנה, כשאף אחד לא יזכור הצבעה כזו או אחרת, אנו נדליק חנוכיה בירושלים".

"ברשות הפלסטינית מגיבים: מקווים שישראל תסיק את המסקנות הנכונות"

ג'יבריל רג'וב, מי שבעבר כיהן כראש הביטחון המסכל בגדה ואחד מבכירי הרשות הפלסטינית, התייחס בריאיון ל"פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח להחלטת מועצת הביטחון אמש באו"ם. במסר ששלח לאזרחי ישראל הוא מבקש "להסיק את המסקנות הנכונות" מהחלטת האו"ם, ומדבר גם על המו"מ: "הכדור במגרש של ממשלת ישראל".

מול המצלמה, פנה מי שמשמש היום כראש התאחדות הכדורגל הפלסטינאית לישראלים וביקש להסיק את המסקנות מהצבעת מועצת הביטחון. "החלטת המועצה היא מסר חד משמעי - אנחנו הולכים לשים קץ לכיבוש", אמר, והסביר מדוע החליטו הפלסטינים ללכת להצבעה באו"ם. "כמו שאתם הישראלים אומרים - אם אין אני לי מי לי, ואם לא עכשיו אימתי".

"אנחנו מאמינים שאף אחד לא יכול לפתור את הבעיה שלנו", הסביר רג'וב כתשובה לביקורת להחלטה ללכת להצבעה במועצה. "אבל ביבי מתייחס לאבו מאזן כשכן או כפרטנר? עד עכשיו ביהודה ושומרון מתחילים וממשיכים (בבניית) התנחלויות, אז עם מי נדבר? עם עצמינו? הכדור במגרש של ממשלת ישראל".

ההחלטה נגד ההתנחלויות אושרה - הסיקור המלא:

החלטת האו"ם - מה המשמעויות? אודי סגל עושה סדר

נתניהו: "המחטף המביש נגדנו באו"ם יבוטל"

ברק: "ההחלטה באו"ם - כישלון של נתניהו"

ברשות מגיבים להחלטת האו"ם: "מקווה שישראל תסיק את המסקנות"

בירושלים תוקפים: ההצבעה באו"ם - העוקץ האחרון של אובמה

הבית הלבן: "הזהרנו מפני המשך הבנייה בהתנחלויות"

ההצבעה באו"ם - סטירת לחי מצלצלת: אודי סגל בטור פרשנות

לשכת ראש הממשלה תוקפת: "דוחים על הסף את ההחלטה הבזויה"

בלי וטו: ההצעה נגד ההתנחלויות אושרה

סערה לאחר החלטת האו"ם: "ציפינו מידידתנו להטיל וטו"

בכיר ישראלי טען עוד לפני ההצבעה: "אובמה מאחורי הצעד המביש באו"ם"

מצרים מגיבה: "חשוב לשמור על איזון"

לקריאת ההצעה המלאה לחצו כאן