גל הטרור נמשך ויו"ר הרשות הפלסטינית נשא אמש (רביעי) נאום לוחמני שלא תורם להרגעת הרוחות: ממקום מושבו במוקטעה האשים אבו-מאזן את ישראל בהוצאה להורג של צעירים פלסטינים, בעקבות תיעוד מעצרו של מחבל פלסטיני מלפני מספר ימים. בלשכת ראש הממשלה נתניהו לא נותרו חייבים, טענו שאבו-מאזן מלבה את הטרור והסבירו כי הנער שעליו דיבר יו"ר הרשות - בכלל חי ומטופל בבית החולים בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך נאומו אמר אבו-מאזן: "לא ניכנע לפני היגיון הכוח הנפשע ולפי מדיניות הכיבוש והתוקפנות שנוקטת מדינת ישראל ועדרי המתנחלים שלה, אשר מבצעים מעשי טרור נגד העם שלנו ונגד האתרים הקדושים שלנו ונגד בתינו ועצינו. לא נקבל את ההוצאה להורג של ילדינו בדם קר כפי שעשו לילד הזה אחמד מנאסרה ולילדים אחרים בירושלים ובמקומות אחרים בשטחים הפלסטינים".

אחמד מנאסרה הוא אחד משני הנערים הפלסטינים שביצעו בראשית השבוע את הפיגוע בפסגת זאב. השניים דקרו ופצעו באורח קשה נער בן 13 וצעיר בן 25 לפני שנוטרלו על ידי כוחות הביטחון. התמונות של המחבל הפלסטיני הצעיר שרוע על הקרקע הפכו לסמל עבור הפלסטינים שמנצלים אותם כדי להפיץ הסתה שקרית ברשתות. היום פרסמה המשטרה תיעוד של הפיגוע שחשף כיצד פעלו ברחובות העיר בסכינים שלופות.

"שימוש ציני בדת"

ראש הממשלה נתניהו הגיב בחריפות לנאומו של אבו-מאזן הערב. "דבריו הם דברי הסתה ושקר", אמר. "הנער עליו הוא מדבר חי ומאושפז בהדסה לאחר שדקר ילד ישראלי בזמן שרכב על אופניו. בעוד ישראל שומרת על הסטטוס קוו בהר הבית, אבו מאזן בדברי ההסתה שלו עושה שימוש ציני בדת וכך גורם למעשי טרור".

"דברי אבו-מאזן הסתה" | צילום: רויטרס, חדשות

השקר בדברי אבו מאזן הביא להסכמה חוצת מפלגות. השר לעניניי ירושלים וחבר הקבינט זאב אלקין טען שיש להתייחס לאבו מאזן כאל טרוריסט. "בנאום עלילת הדם וההסתה הפרועה שלו הוכיח אבו מאזן פעם נוספת שהאחריות העיקרית על גל ההסתה שהוליד את גל הטרור הנוכחי היא על הרשות הפלסטינית ועל אבו מאזן באופן אישי", אמר אלקין.

במחנה הציוני אמרו כי אבו מאזן מלבה בדבריו את הייאוש והשנאה. "אלה דברי בלע חמורים המעוותים את המציאות וגובלים בחוסר אחריות מוחלט", אמרו במפלגה. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד אמר כי הנאום "מתדלק" את הטרור. "במקום להרגיע ולגנות את המחבלים הנפשעים שמנסים לרצוח ישראלים חפים מפשע, בחר אבו מאזן לעלות מופע עלוב של חוסר מנהיגות ופחדנות ברמה הנמוכה ביותר", אמר לפיד.

"אנו שוחרי שלום"

אבו-מאזן לא הפסיק שם, ובנאומו אמר כי הרשות הפלסטינית לא תסכים לשינוי הססטוס קוו בהר הבית. "אנו שוחרי שלום, לא תוקפים איש, אך לא נקבל את המצב הקיים בפלסטין הכבושה בעקבות פעולותיה של ממשלת ישראל", אמר. בנוסף הוא הזהיר את ישראל מפני הפיכת הסכסוך - לדתי.

אבו-מאזן שב על עמדתו מהנאום באו"ם כשאמר שהרשות הפלסטינית לא תישאר מחויבת להסכמים עם ישראל. "נמשיך במאבקנו המדיני, נגיש תביעות חדשות לבית הדין הפלילי בהאג", טען יו"ר הרשות. "סירוב ישראל לידנו המושטת לשלום והבנייה בהתנחלויות הם הסיבה להיעדר ביטחון ושלום".

מנהיג חיזבאללה נסראללה
נסראללה, ארכיון | צילום:

גם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא הערב נאום שבו קרא לסייע לפלסטינים במאבקם האלים נגד ישראל. "אנו בחיזבאללה תומכים בהתנגדות העם הפלסטיני לאויב הישראלי בכל האמצעים", אמר נסראללה. ״אנו קוראים לכולם לסייע לפלסטינים״.

ביקורת על ישראל הגיעה גם מכיוון הממשל האמריקני. "קיבלנו דיווחים על פעילות שעשויה להעיד על אפשרות שכוחות הביטחון הישראלים מפעילים כוח מופרז", אמר דובר מחלקת המדינה.