שרת החוץ בעלת מוסר כפול ומגנה על הטרור
שרת החוץ בעלת מוסר כפול ומגנה על הטרור | צילום: riksdagen.se

בחודשים האחרונים היחסים בין ישראל לשוודיה רק מידרדרים, זאת לאור שלל הצהרותיה השנויות במחלוקת של שרת החוץ מרגוט וולסטרום, שבין היתר האשימה את ישראל בביצוע הוצאות להורג למחבלים פלסטינים. במשרד החוץ עורכים דיונים בנושא, והשגריר זומן לנזיפה. בריאיון מיוחד לחדשות 2 Online מספר לנו חבר פרלמנט שוודי על היחסים המידרדרים בין המדינות והשרה הלא-דיפלומטית.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קנת' אקרות', שוודי ממוצא יהודי החבר במפלגת "השוודים הדמוקרטים" דיבר בפרלמנט ביום שישי האחרון, ותקף את שרת החוץ על דבריה. "היא הייתה עצבנית, ראו על הפנים שלה וחשה באי נוחות, היא כרגע מנסה לא לפוצץ את זה ולעשות מזה עניין אחרי כל הבלגן שעשתה, וישראל היא לא המדינה היחידה שהיא מערערת את היחסים איתה", טען.

לדבריו, ההשפעות השמאלניות שלה הפכו לקיצוניות וכשנבחרה לתפקיד, לאחר שנחשבה ל"כוכבת", הוא הבין שהיחסים בין המדינות הולכים להידרדר. "תמיד לשוודיה היו תפיסות מוטעות לגבי ישראל, אבל זה הקצין. לממשלה שלנו ובייחוד לשרה יש סטנדרטים אחרים בכל הקשור לישראל, אם לא היה מדובר בישראל, אלא במדינה אחרת, שוודיה הייתה מגנה עליה - אבל בגלל שמדובר בישראל תוקפים אותה".

"גם אנשי הימין הם לא פרו-ישראלים"

לדבריו, לשרה וולסטרום יש מוסר כפול והיא אומרת דברים הזויים. "או שהיא לא יודעת שהם תומכים בטרור או שהיא פשוט משקרת", אמר אקרות'. "היא שרת החוץ ומבצעת תעמולה שקרית ומאשימה את ישראל בכל דבר. זה מדהים שהיא לא מבינה את הלוגיקה שישראל מגנה על עצמה מטרוריסטים. היא אנטי ישראלית שמנסה להגן על טרוריסטים".

מהמבקרות החריפות של ישראל. שרת החוץ השוו
"דבריי לא הובנו" - מרגרוט | צילום: רויטרס

אקרות', שנחשב לידיד ישראל, הוא קול בודד כמעט בפרלמנט השוודי, ורבים שם חשים אי נחת מדעותיו. "כועסים מהתמיכה שלי, אנשי השמאל ממש נרגזים מזה, ואנשי הימין פחות, אבל גם הם לא פרו-ישראלים".

בפרשות האחרונות, ציינה וולסטרום כי דבריה "לא הובנו כהלכה". "בתקשורת כבר מדברים על זה שהיא אכזבה ושהיא רק מזיקה לשוודיה, אז עכשיו היא מנסה למזער נזקים, ואני יכול לקוות שהיחסים בין המדינות ישתפרו".

במשרד החוץ השוודי טענו כי שרת החוץ לא אמרה שישראל מבצעת הוצאות להורג ללא משפט, אלא "אמרה אמירה כללית לגבי החוק הבינלאומי והזכות להגנה עצמית וחשיבות המידתיות וההבחנה. דבריה כוונו לשני הצדדים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדבריה בישיבת הממשלה וגינה אותם. במשרד החוץ בירושלים אמרו כי היא "שערורייתית ומנותקת מן המציאות".