ימונה לשגריר באו"ם? בנט עם נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
עימות פומבי בין בנט לנתניהו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

עימות נוסף בממשלה: יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, מתח הבוקר (רביעי) ביקורת על דברי נתניהו במהלך ביקורו בארצות הברית לפיהם הוא "לא פוסל" מהלך חד-צדדי ביהודה ושומרון. בנט הגדיר את הנכונות למסירת שטחים כ"פרס" וקרא לבצע מהלך חד צדדי הפוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אם הטרור ישתלם - הטרור יתגבר", טען בנט. "כל מסירת שטח חד צדדית לערבים היא שגיאה כבדה, תמיד. הדיבור על זה בעיצומו של גל טרור מעביר מסר הפוך מהנדרש. האויב צריך לקבל עונש על הטרור ולא פרס על רצח יהודים".

בנט הציע דרך אחרת. "אין ספק שיש לעשות מהלך חד צדדי: החלת הריבונות הישראלית ביישובים הישראלים ביהודה ושומרון", אמר. יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ ינון מגל, מחה גם הוא על דברי נתניהו: "זו טעות אפילו לדבר על מהלך חד צדדי. זו טעות קשה לעשות זאת תחת טרור. ביבי, הכל בסדר?".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס גם כן להצהרות ואמר בריאיון לגלי צה"ל: "אני לא מדמיין שראש הממשלה התכוון לנסיגות חד צדדיות". ארדן הוסיף כי יתנגד בכל הכוח לנסיגה, "אבל כמי שמכיר את ראש הממשלה עוד מהימים שנאבקנו כנגד הנסיגה החד צדדית מגוש קטיף אז אני לא מעריך שמדובר בנסיגות חד צדדיות".

"מהלך חד צדדי יצריך הבנה בינלאומית"

אתמול נשאל ראש הממשלה, במהלך ביקורו בארצות הברית, בנוגע לאפשרות של מהלך חד צדדי ביהודה ושומרון, והשיב כי "אני מניח שגם זה אפשרי", אך הדגיש: "המהלך יצטרך לעמוד בקריטריונים הביטחוניים של ישראל, וכמו כן זה יצריך הבנה בינלאומית רחבה יותר מזו שקיימת עכשיו".

ראש הממשלה הצהיר, במהלך כנס במכון הליברלי האמריקני CAP, על מוכנותו לקיים משא ומתן עם אבו מאזן: "שיישב איתי כאן. הוא דיבר איתי שש שעות במצטבר בכל השנים האחרונות".

בהתייחסו להסלמה בירושלים ובהר הבית אמר נתניהו: "אני חושב שזה בלתי פתיר, אני פשוט לא רואה נכון לעכשיו פתרון לסוגיה הזאת. אני חושב שהר הבית חייב להישאר תחת ריבונות ישראלית. זו הדרך היחידה למנוע מהעניין להתפוצץ". 

נתניהו שב והצהיר כי הוא ראש הממשלה הישראלי שבנה הכי פחות בהתנחלויות. "לא נבנו התנחלויות חדשות ב-20 השנים האחרונות, אפילו לפני שהייתי ראש הממשלה בפעם הראשונה", אמר. "התוספות הן בקהילות קיימות, המפה לא השתנתה במידה ניכרת". 

ראש הממשלה אף התייחס לבחירות האחרונות והתנצל על האמירה לפיה "הערבים באים בהמוניהם לקלפיות". לדבריו, מפלגת הליכוד זכתה ליותר קולות מהציבור הערבי בישראל מאשר מפלגת המחנה הציוני. "פניתי למנהיגים ערבים והדגשתי שאני ראש הממשלה של כולם", הבהיר.

הוא הוסיף כי "אין סימטריה" בין ישראל לפלסטינים. "אנחנו לא שולחים את ילדינו ל'פעוטון מתאבדים'", הבהיר. בדבריו התייחס גם לשימוש שעושים הפלסטינים ברשתות החברתיות להפצת מסרי הסתה ושנאה כלפי ישראל כחלק ממערך הטרור.

הר הבית. "יישאר לעד בריבונות ישראל" (צילום: עמית ולדמן)
"הר הבית חייב להישאר תחת ריבונות ישראלית | צילום: עמית ולדמן

מוקדם יותר נאם ראש הממשלה בפני כנס הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, שם אמר כי הברית הבלתי ניתנת לערעור בין ישראל לארצות הברית רק תלך ותתחזק. "אני מעריך עמוקות את מחויבותו של אובמה לביטחון ישראל ולשמירת היתרון הצבאי של ישראל", אמר. "למרות חילוקי הדעות בינינו בנוגע לתכנית הגרעין, אני מאמין שעל שתי המדינות לעבוד יחד כדי לוודא שאירן מיישמת את ההסכם".

נתניהו הוסיף: "השנה האחרונה הייתה לא פשוטה, אך עלינו לזכור תמיד שלא משנה אילו אי הסכמות יש בין ישראל לארצות הברית, לישראל אין ידידה טובה יותר מארצות הברית ולארצות הברית אין ידידה טובה יותר מישראל".