יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (צילום: רויטרס, חדשות)
גינוי ראשון. אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

לראשונה מאז פרוץ גל הטרור האחרון - גינוי של אבו מאזן: יושב ראש הרשות הפלסטינית הודיע כי הוא מוקיע ומגנה את הצתת מתחם קבר יוסף בשכם הלילה (שישי) והורה על הקמת ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הנשיא מחמוד עבאס החליט להקים באופן מידי ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע שבו קבוצת מתפרעים פעלה בצורה חסרת אחריות", נמסר בהודעה מטעמו. "הוא הורה להתחיל בשיקום הנזקים שנגרמו כתוצאה מהמעשה המגונה הזה".

"עבאס הדגיש כי הוא מתנגד בתוקף למעשים מסוג זה שמנוגדים לחוק ולסדר ומוציאים שם רע לתרבותנו, לדתנו ולמוסרנו", נכתב עוד בהודעה. "הוא הורה לגורמים האחראים לבצע את מלאכת השיקום במהירות ולהגיש את ממצאי הדוח".

אש במתחם קבר יוסף
אש במתחם קבר יוסף | צילום:

מדובר בהודעה פומבית ראשונה שבה מגנה אבו מאזן אירוע של הפרות סדר מאז תחילת המהומות בגדה המערבית, רק לאחר שהאלימות גלשה לשטח A - שטח בשליטה פלסטינית מלאה.

"ההצתה - פגיעה בסטטוס קוו"

בשעות הלילה הגיעו כמאה מתפרעים פלסטינים למתחם הקבר והעלו אותו באש. כוחות הביטחון הפלסטיניים הצליחו להשתלט על השריפה ובאירוע לא היו נפגעים, אך היקף הנזק שנגרם למתחם עדיין לא ברור. זמן קצר לאחר האירוע הוציא מושל שכם הודעת גינוי.

אמש שוחח מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם אבו מאזן והבוקר הוא קרא לו לגנות את האלימות "בקול רם וברור". בריאיון לרדיו NPR האמריקני אמר קרי: "אין שום תירוץ לאלימות. שום כמות של תסכול אינה רישיון לאלימות בשום מקום ובשום זמן ועל הפלסטינים להבין זאת. על אבו מאזן להימנע מלעסוק בנושאים מסיתים שקולו נקשר בהם, זה מוכרח להיפסק".

הצתת מתחם הקבר הובילה גם לגל גינויים בישראל. "הצתת מקום קדוש הוא מעשה נבלה", אמר שר הכלכלה אריה דרעי. "זה דבר חמור מאוד שילבה עוד יותר את האש ועלול לגרום להידרדרות. הפלסטינים שמפיצים שקרים על פגיעה בהר הבית צריכים לעשות הכל כדי למנוע הסלמה נוספת ואת הפגיעה במקומות קדושים ליהודים".

השר לשירותי דת דוד אזולאי אמר כי מדובר ב"פגיעה חמורה בסטטוס קוו במתחם הקבר" וקרא למנהיגים במגזר הערבי לגנות את ההצתה. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי ההצתה מוכיחה ש"התנהלות הרשות הפלסטינית לא שונה מזו של דאע"ש".