"קשה לי מאוד לחזור למקום הזה, כל החיים שלי השתנו. הכל השתנה מאז מה שקרה פה": 30 שנה עברו מהרגע ההוא, הנקודה שבה חייה של אן פולארד התהפכו וסחפו אותה לתחתית. מאז, שלושה עשורים היא לא חזרה לכאן, לוושינגטון, לשגרירות ישראל, לנקודה שבה בפעם האחרונה היא ובעלה ג'ונתן היו בני זוג, שותפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני עדיין זוכרת היטב את יום המעצר", היא מספרת. "זה מוזר, עברו 30 שנה ואני זוכרת את זה כאילו זה קרה אתמול. השער היה פתוח בדיוק בשעה עשר, הם אמרו לנו לבוא והיה ברור באותו יום שהם ידעו בדיוק מי ג'ונתן ואני. למה? שום שגרירות ישראל בעולם לא משאירה את השער שלה פתוח ומאפשרת למכונית להיכנס אלא אם כן יודעים בבירור מי אתה".

זו הייתה אחת מהפרשות המביכות בתולדות מדינת ישראל ונקודת שפל ביחסינו עם ארצות הברית. למרות ההבנה בין ה-CIA לבין המוסד, לפיה שני הארגונים לא מרגלים זה על אדמתו של זה, ישראל נתפסה על חם, הסתבכה במסכת של שקרים, טיוח ורמאות. על זה האמריקנים אף פעם לא ממש סלחו. מי ששילמו את המחיר ובדול הם אן ובעיקר מי שהיה אז בעלה - ג'ונתן פולארד. "באתי הנה למטרה אחת, לראות את ג'ונתן. לא רק לראות אותו, באתי הנה לראות אותו, לדבר ולהיפגש איתו", היא מסבירה.

"נעצו סכין עמוקה בגב שלנו"

בשנת 1984 ג'ונתן פולארד עבד באגף המודיעין של הצי האמריקני. היה לו סיווג ביטחוני גבוה והוא נחשף למודיעין שנאסף על ידי כל הסוכנויות האמריקניות. באותם ימים מכר שלו ארגן מפגש בינו לבין אלוף משנה אביאם סלע, איש חיל האוויר ששה בוושינגטון לצורך לימודים. פולארד התרשם מגיבור המלחמה הישראלי, מהטייס שהשתתף בהפצצת הכור העירקי, והציע לו להעביר מסמכים סודיים שבעיניו ארצות הברית הייתה חייבת להעביר לישראל.

"הוא הביא את המידע לישיבות שהם קיימו בדירה בשדרות ון נס. הוא נהג להביא את המידע לשם, הם היו מצלמים אותו ומחזירים אותו לכאן". כשהיא נשאלת האם היא זוכרת מה היה במסמכים היא עונה: "כן, ואני לא יכולה לומר לך".

אלפי מסמכים גנב פולארד מהמשרד שלו, והעביר למפעילים הישראלים שלו ששכרו דירה עם מכונת צילום בבניין דירות סמוך לשגרירות ישראל. את המבצע ניהל רפי איתן, ראש הלשכה לקשרי מדע (לק"ם) - מעין ארגון חשאי שהוקם לטובת תכנית הגרעין הישראלית. איתן הפעיל והוא גם הפך את פולארד ואת אשתו אן, שרק רצו לעזור לישראל, לסוכנים בשכר. הוא גייס אותם, הוא גם הפקיר אותם.

פולארד אחרי השחרור עם רעייתו אסתר, היום (צילום: המטה לשחרור פולארד)
פולארד אחרי השחרור עם רעייתו אסתר, היום | צילום: המטה לשחרור פולארד

"פה הסכין באמת ננעצה עמוק בגב שלנו, ככה הייתי מתארת את זה". נורת האזהרה נדלקה כאשר חברה לעבודה של פולארד דיווחה שראתה אותו לוקח מסמכים מהמשרד. עמיתים אחרים הבחינו שבני הזוג, שהרוויחו מעט, מנהלים אורח חיים נהנתני. ה-FBI פתח בחקירה. בני הזוג החלו להרגיש שעוקבים אחריהם ויום אחד חזרה אן הביתה ומצאה שם את אנשי הבולשת מבצעים חיפוש אלים ופולשני.

"הטלפון צלצל בזמן שהם הרסו את הבית, עניתי וזה היה אביאם. הוא שאל אותי 'הכל בסדר?', ובכוונה קראתי לו בשם אחר - ידעתי שהוא יבין למה אני מתכוונת - והסברתי לו בבירור: 'אני כל כך מצטערת, אני לא יכולה לדבר כרגע, יש לנו אורחים מאוד בלתי צפויים'. הוא הבין במאה ועשרה אחוזים מה קורה. יש בעיות. זאת הייתה הפעם האחרונה שדיברתי איתו. ואז נודע לי שמיד אחרי השיחה הזאת הוא עלה על מטוס. מיד אחרי השיחה".

"אני מרגישה שגנבו לנו את החיים"

כאן מתחילים הבדלי הגרסאות המהותיים בין אן לבין מי שהפעיל אותה. היא טוענת שכשהטבעת התהדקה, אנשי הלק"ם הורו לה ולבעלה להגיע לשגרירות ושם, על אדמת ישראל, הם יהיו בטוחים. "לשנינו נאמר בבירור: 'סעו לשגרירות ישראל, סעו לשגרירות, בשעה עשר בבוקר בדיוק, תיכנסו עם המכונית שלכם', וזה בדיוק מה שעשינו".

למרות שאן וג'ונתן הבינו שהם תחת מעקב, הם נסעו לשגרירות ישראל וה-FBI אחריהם. כשהתקרבו לבניין הם ראו שהשער פתוח, שהם יכולים להיכנס פנימה. "השעה עשר בבוקר, השער פתוח ואנחנו מתקרבים בנסיעה. אנחנו נכנסים בכביש הגישה ויורדים. 'אתם בבית, אתם בישראל, הכל בסדר'. ממש לא הרגשתי בטוחה, אבל נראה לי שג'ונתן כן. כעבור רבע שעה השומרים ניגשו אלינו, הם מוודאים שנראה שהם חמושים והם אומרים: 'צאו מפה מיד. ההוראות שנתנו לנו הן החוצה'".

פולארד ביום מעצרו (צילום: CNN)
פולארד ביום מעצרו | צילום: CNN

"בחוץ נמצאים אין-ספור סוכני FBI, היה ברור שהם עומדים לעצור אותנו. אילו היינו נשארים בפנים הם היו הורגים אותנו בכביש הגישה ואיש לעולם לא היה יודע מי אנחנו. אני מרגישה שהם ממש גזלו את החיים שלנו".

בני הזוג גורשו מהשגרירות ונעצרו מיד. "בדיוק שם הם הטיחו אותו במכונית וכפתו את ידיו. כשיצאנו מכביש הגישה הם הקיפו את המכונית שלנו וזהו זה". על ג'ונתן פולארד נגזר מאסר עולם, שבאותם ימים הומר ל-30 שנים בכלא. אן, שידעה על הריגול וסייעה לו, ריצתה חמש שנות בכלא על עבירה מופחתת של חשיפה למסמכים סודיים. למרות שבריאיון לתכנית עובדה של אילנה דיין הודה רפי איתן שהממשלה כולה ידעה על הפעלת פולארד, מדינת ישראל הפנתה גב לבני הזוג.

האם ג'ונתן התגרש מאן לבקשת גורמים בישראל?

"כל האנשים שהיו מעורבים התחבאו כמו פחדנים. אף לא אחד מהם אמר לי אי פעם שלום או הושיט לי יד או משהו. מקרב בכירי הממשלה באותם ימים, אפילו לא אחד אמר לי 'שלום, ברוכה הבאה, שמחים לראות אותך שוב במולדת'. כלום!".

עורך הדין רועי אטיאס, המייצג את אן פולארד אמר כי בעבר "נעשו מספר ניסיונות להסדיר את מעמדה מול גורמים רשמיים בישראל. הייתי רוצה כעת שמעמדה יוסדר באופן רשמי כמי שפעלה לטובת המדינה. ממילא יטוהר שמה בנושא".

זאת לא הייתה המהלומה האחרונה. אחרי שהשתחררה, במהלך בדיקות רפואיות בניו יורק, שליח של מדינת ישראל הניח על מיטתה מסמכי גירושין מג'ונתן פולארד. בלי הסבר, בלי שיחה מקדימה. מאז לא דיברה איתו. היא פה עכשיו בארצות הברית כדי לקבל ממנו תשובות - האם התגרש ממנה, כפי שהיא טוענת, לבקשת מישהו ממדינת ישראל? האם הוא כועס עליה? מה בדיוק קרה?

חזרה לארה"ב לדרוש תשובות
חזרה לארה"ב לדרוש תשובות | צילום:

"זה משהו ששובר לי את הלב עד היום, כי במשך שנים ישבתי בכלא והתמקדתי בשחרורי ובהמשך החיים, בעתיד עם בעלי דאז, בהקמת משפחה איתו ובהמשך החיים איתו. מעולם לא עלה על דעתי שהיום אני אהיה גרושה ושאחזור לכאן היום לחזות בג'ונתן משתחרר מהכלא אחרי שריצה 30 שנה! זה מטריף את הדעת. לא זכיתי לסגור את הפרשה, זאת הבעיה, הפרשה לא נסגרה בעצם".