בישראל זועמים על ההצהרה שהשמיע אמש דובר מחלקת המדינה האמריקנית לפיה ארה"ב מודאגת מכך שייתכן שכוחות הביטחון הישראלים מפעילים כוח מופרז בעצירת המפגעים הפלסטינים. "הדברים כה מופרכים ומעוותים שאני מצפה מהנשיא אובמה וממזכיר המדינה קרי להתנער מהם ולהבהיר את עמדתה של ארה"ב", קרא הבוקר (חמישי) השר לביטחון פנים גלעד ארדן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השר ארדן, שאמון על כוחות המשטרה בשטח, הדגיש כי ההנחיות לכוחות הן מוסריות וצודקות. "כל אדם שפוי יודע היטב כיצד הייתה נוהגת המשטרה בארה"ב אם היו מגיעים מחבלים חמושים בגרזנים וסכינים לרצוח אזרחים בניו יורק או בוושינגטון, וזה לפני שהזכרתי את ההפצצה האמריקנית על בית החולים באפגניסטן במסגרת מאבק מוצדק בטרור בו קורות טעויות", אמר. "יש גבול לצביעות".

גלעד ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
"יש גבול לצביעות", ארדן | צילום: פלאש 90, חדשות

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון תקף את ההצהרה האמריקנית על ניטרול המחבלים הפלסטינים כשאמר בריאיון לגלי צה"ל: "אנחנו מפעילים כוח מופרז? אם מישהו מניף סכין והורגים אותו זה כוח מופרז? יש פה תפיסה מעוותת של הסכסוך. מי שאומר את הדברים הוא מגוחך".

יעלון. יחבור לגנץ? (צילום: רויטרס, חדשות)
ביקורת על הממשל, יעלון | צילום: רויטרס, חדשות

ההצהרה מעוררת המחלוקת נאמרה אמש במהלך תדרוך לעיתונאים, במהלכו התייחס הדובר ג'ון קירבי למתיחות הביטחונית בישראל, תוך שהוא מותח ביקורת על ההתנהלות של כוחות הביטחון בשטח. "בהחלט ראינו כמה דוחות בנוגע לפעילות ביטחונית שעלולים להצביע על שימוש מופרז בכוח", אמר קירבי. "אנחנו לא רוצים לראות את זה בשום מקום. אנחנו לא רוצים לראות את זה גם במדינה שלנו. זה מדאיג אותנו".