ג'ונתן פולארד (צילום: רויטרס, חדשות)
פולארד ביציאתו מבית המשפט, היום | צילום: רויטרס, חדשות

"לא נקל על פולארד לאחר שיצא לחופשי": זה המסר שיוצא הערב (שישי) מהבית הלבן - כמעט 24 שעות לאחר שחרורו של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד מכלאו שבצפון קרוליינה, אחרי 30 שנות מאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יועצו הבכיר של הנשיא, בן רודס, הבהיר בהודעה לתקשורת כי לנשיא אובמה "אין כל תכניות להקל על תנאי שחרורו של פולארד". בכך, למעשה, דוחה הנשיא אובמה את בקשתו של ראש הממשלה נתניהו בפגישתם בבית הלבן בשבוע שעבר, בה ביקש מאובמה לאפשר לפולארד לעלות לישראל - ולאפשר לו לחיות את שארית חייו בארץ.

פולארד, ארכיון (צילום: רויטרס)
חיים תחת תנאים מגבילים. פולארד, היום | צילום: רויטרס

זמן קצר לאחר שחרורו, הגיש פולארד באמצעות עורכי דינו עתירה לבית המשפט המחוזי בניו יורק בדרישה לביטול תנאי שחרורו המגבילים, בטענה כי הם "לא סבירים, לא חוקיים, מכבידים ודכאניים".

בעתירתם התייחסו עורכי הדין לשני התנאים שבחנה ועדת השחרורים בטרם החליטה על שחרורו של פולארד: האחד - שלא הפר את חוקי בית הסוהר, והשני - שאין הסתברות סבירה שעם שחרורו יבצע פשעים נוספים.

"אין ויכוח על כך שפולארד היה אסיר למופת ומעולם לא נטען שאין לשחררו על סמך התנהגותו", התייחסו עורכי דינו לתנאי הראשון. בכל הנוגע לתנאי השני, צירפו עורכי הדין חוות דעת של שני בני אדם: רוברט מקפלרן, מי שהיה היועץ לביטחון לאומי של הנשיא רייגן בזמן מעצרו של פולארד ב-1985, והסנאטור לשעבר דניס דקונסיני, שעמד בראש ועדת המודיעין של הסנאט האמריקני בזמן מעצרו של פולארד.

"איני רואה שום סיבה לחשוש שמר פולארד עלול להעביר למישהו חומרים חסויים", הבהיר מקפלרן בהצהרתו. הוא אף הוסיף כי אפילו לו היה זוכר עדיין את המידע לאחר זמן כה ממושך, לאחר 30 שנה אין למידע הזה כל ערך. גם הסנאטור ציין בהצהרתו: "המידע הזה לא יועיל לאף אחד היום".

פולארד אחרי השחרור עם רעייתו אסתר, היום (צילום: המטה לשחרור פולארד)
התמונה הראשונה אחרי השחרור | צילום: המטה לשחרור פולארד

שעות בלבד לאחר שהמרגל היהודי סיים לרצות את מאסרו והתאחד עם אשתו אסתר, תיעדה כתבת חדשות 2 טלי ליברמן את פולארד בסרטון ראשון כאדם חופשי. בסרטון נראה פולארד מתהלך עם אשתו ועם עורך דינו אליוט לאוור ברחוב. מכיוון שתנאי השחרור שלו אוסרים עליו להתראיין או לדבר על הפרשה, הוא נאלץ לסרב לענות אפילו לדרישות לשלומו: "אין תגובה, אני מצטער, אני לא יכול לומר שום דבר כרגע". במהלך הסרטון נראה פולארד מגיע לבית המשפט במנהטן כדי לקבל אזיק אלקטרוני.

חיים מחוץ לכלא - אך תחת מגבלות כבדות

הבוקר השתחרר המרגל היהודי בן ה-61 ממתקן הכליאה "באטנר" בצפון קרוליינה לאחר שהיה כלוא במשך 30 שנה. פולארד, אסיר מספר 09185-016, ריצה עונש מאסר עולם לאחר שהואשם בריגול חמור למען ישראל. פולארד אמנם השתחרר לאחר מאבק ארוך וממושך, אלא שחייו מחוץ לכלא לא יהיו חופשיים לחלוטין והוא צפוי להיות תחת עיניהן הבוחנות של שלטונות ארה"ב בכל צעד שיעשה.

נתניהו אובמה (צילום: רויטרס)
פגישת אובמה ונתניהו, בשבוע שעבר | צילום: רויטרס

פולארד צפוי להתרחק מכלי התקשורת ולנסות ולחיות הרחק ככל האפשר מעיני הציבור. לאחר עזיבת מתחם בית הסוהר, הוא צפוי להתגורר בבית בניו יורק - וייאסר עליו לצאת מארה"ב למשך 5 שנים. על פולארד יהיה להתייצב בפני קצין מבחן המוצב בעיר פעם בכמה זמן ולדווח לו על חייו. הוא לא יוכל להתרחק יותר מ-50 מייל (כ-80 קילומטרים) מהאזור שבו יתגורר.

בנוסף, ייאסר על פולארד להתחבר לרשת האינטרנט והוא לא יוכל לעלות לישראל. זאת, למרות בקשות שהועברו לממשל האמריקני בנוגע לכך, ולאחר ששני סנאטורים דמוקרטיים אף הציעו כי יתאפשר לו להגיע לארץ בתמורה לוויתור על אזרחותו האמריקנית - הצעה שספק גדול אם תתקבל. ועדת השחרורים תבחן שינוי בתנאי שחרורו של המרגל היהודי בעוד כשנתיים.