אחרי הסערה שעוררו דבריו של ראש ממשלת שוודיה הטרי, סטפן לופבן, פרסמה היום (ראשון) השגרירות בישראל הודעת הבהרה שלפיה כל הכרה במדינה פלסטינית תתקיים תוך ניהול משא ומתן. אמש הצהיר שר החוץ אביגדור ליברמן כי יזמן את השגריר השוודי לשיחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ראש הממשלה אמר כי את הסכסוך בין ישראל לפלסטין ניתן לפתור באמצעות פתרון שתי המדינות תוך ניהול משא ומתן על-פי עקרונות החוק הבינלאומי", נכתב בהודעת השגרירות. "עליו להבטיח את הדרישות הלגיטמיות של הפלסטינים והישראלים כאחד, להגדרה עצמית ולביטחון. פתרון שתי המדינות דורש הכרה הדדית ורצון לחיות יחדיו בשלום. ראש הממשלה סיכם כי כתוצאה מכך, שבדיה תכיר במדינה הפלסטינית".

שגריר שוודיה בישראל קארל מגנוס נסר התראיין לתכנית "שש עם" ואמר כי בשיחה שאליה זומן מחר, עם שר החוץ אביגדור ליברמן, הוא יבהיר לו כי שוודיה מעוניינת בהמשך יחסים טובים עם ישראל. "שוודיה רוצה להמשיך בדיאלוג טוב ובונה עם ישראל" הדגיש השגריר. "העיתוי של ההודעה הגיע בזמן שבו תהליך השלום הושהה לזמן מה, ואנו רוצים לסייע בהשבת הצדדים למסלול המגעים".

מאוכזבים? ליברמן
זימן השגריר לשיחה. ליברמן | צילום: רויטרס

מוקדם יותר תקף ליברמן את הכרזתו של ראש ממשלת שוודיה כי יכיר במדינה פלסטינית. "אני מצטער על כך שראש הממשלה החדש מיהר להכריז הכרזות בדבר עמדתה של שוודיה על הכרה במדינה הפלסטינית", הסביר. "ההכרזות נאמרו כנראה עוד בטרם שהספיק להתעמק בדברים ולהבין כי מי שמהווה את המכשול ב-20 השנים האחרונות להתקדמות ולהגעה להסדר בין ישראל לפלסטינים - הם הפלסטינים".

לדברי ליברמן ,"ראש הממשלה לופבן צריך להבין שאף הכרזה ואף צעד של גורם חיצוני לא יהוו תחליף למשא ומתן ישיר בין הצדדים ולפתרון שיהיה חלק מהסדר כולל של ישראל עם העולם הערבי כולו. אם מה שמדאיג את ראש ממשלת שוודיה בנאום ההשבעה שלו הוא המצב במזרח התיכון, מוטב היה לו להתמקד בבעיות בוערות יותר שיש באזור כגון ההרג ההמוני היומיומי שמתרחש בסוריה, בעיראק ובמקומות נוספים באזור".

ביום שישי הצהיר לופבן כי "פתרון שתי המדינות מצריך הכרה הדדית ורצון לחיים בשלום ובדו-קיום. לכן, שוודיה תכיר במדינת פלסטין". יש לציין כי כבר ב-2012 הכירה האסיפה הכללית של האו"ם דה-פקטו במדינה פלסטינית, אך לדבר טרם ניתן תוקף מהאיחוד האירופי. על ידי נקיטת הצעד, תהפוך שוודיה למדינה הראשונה שחברה באיחוד האירופי ומכירה במדינה פלסטינית.

ארצות הברית: "מאמינים שהמצב עדיין לא בשל להכרה בינלאומית"

אמש אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי כי "שוודיה היא בעלת ברית חשובה של ארצות הברית, אך אנו מאמינים שהמצב עדיין לא בשל להכרה בינלאומית במדינה פלסטינית. היא הוסיפה כי הממשל האמריקני "תומך בהקמת מדינה פלסטינית, אבל כזו שתקודם רק אחרי שכך יוחלט במשא ומתן שיקבע את המעמד הסופי והכרה במדינה על ידי שני הצדדים".

לדברי סאקי, "ברור שפעולות מזכיר המדינה קרי בשנה וחצי האחרונות מוכיחות עד כמה הוא מחויב לתהליך הזה, אבל אלו הצדדים שצריכים להתקדם". היא הדגישה כי היא אינה יודעת האם שטוקהולם יידעה את וושינגטון טרם ההכרזה.