"ארה"ב מודאגת מהמצב ברש"פ". קרי ואבו מאזן, ארכיון (צילום: רויטרס)
הפלסטינים לא מפחדים מווטו | צילום: רויטרס

למרות שארה"ב הודיעה כי תטיל וטו, הפלסטינים מתעקשים להגיש למועצת הביטחון את הצעתם "לסיום הכיבוש". בתום פגישה שנערכה הערב (שלישי) בלונדון בין סאיב עריקאת למזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שבה הבהיר קרי כי ארה"ב תתנגד להצעה, הודיע גורם רשמי ברשות כי הפלסטינים יפנו מחר למועצת הביטחון של האו"ם כמתוכנן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עריקאת אמר כי הצעת ההחלטה שתוגש למועצה תקרא לנסיגה מלאה של כוחות ישראליים מהגדה ול"סיום הכיבוש" בתוך שנתיים.

דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי אמרה הערב בתדרוך לכתבים כי "אנו מנסים למצוא דרך להפיג את המתיחות, להנמיך את הפוטנציאל הנפיץ של הקונפליקט ולהפנות את תשומת הלב לנושאים המהותיים ובודקים אפשרויות שונות. החלטה במועצת הביטחון איננה בהכרח צעד חד צדדי, הפרטים הם החשובים".

היא הדגישה כי "ההתנגדות שלנו, וזו הייתה ההתנגדות באופן היסטורי, היא לצעדים שיגדירו מראש את תוצאות המשא ומתן. אם תהיה החלטה כזו - מדובר יהיה בצעד חד צדדי. עלינו לראות את פרטי ההצעה בטרם נקבל החלטה".

"מעורבות לא ראויה", לבני וקרי (צילום: AP)
קרי, לבני ועריקאת בימי המו"מ | צילום: AP

עוד לפני הודעתם של הפלסטינים, שוחחה הערב יו"ר התנועה ח"כ ציפי לבני עם מזכיר המדינה קרי וביקשה ממנו כי ארה"ב תפעל למנוע את קבלת ההצעה הפלסטינית במועצת הביטחון, ותטיל וטו אם יידרש. לבני הסבירה לקרי כי ההצעה הפלסטינית רעה גם לדעת אלה בישראל שרוצים להגיע להסדר הוגן בעתיד וחלוקים עמוקות עם נתניהו באשר לדרך ההתנהלות המדינית.

"בתקופה זו, יותר מתמיד, יש לדחות יוזמות חד צדדיות כמו הצעת ההחלטה הפלסטינית או פניה לבית הדין הבינלאומי בהאג", אמרה לבני למזכיר המדינה. "עמדה זאת מיצגת את האינטרסים של ישראל ללא קשר לשייכות פוליטית. פעולות חד צדדיות יפגעו ביכולת לקבל את ההחלטות המדיניות הנכונות גם אם יהיו חילופי שלטון".

בכירים בישראל ובוושינגטון אמרו היום כי לא ברור אם האיום הפלסטיני לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג, במקרה שהצעתם תדחה במועצת הביטחון, הוא רציני או שמדובר באיום סרק. הם הדגישו כי אם יפנו הפלסטינים לבית הדין הבינלאומי, יש סיכוי גדול שזה "יחזור אליהם כבומרנג" ויגרום לקריסת הרשות הפלסטינית.

נתניהו: הפלסטינים חוצפנים

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב למהלך הפלסטיני, במהלך הדלקת נר ראשון עם לוחמי יחידות עוקץ ולוט"ר, ואמר כי "בעוד אנחנו מדברים הרשות הפלסטינית מתכוונת ללכת לבית הדין הבינלאומי ולהאשים אותנו בפשעי מלחמה - איזו חוצפה".

הוא תקף בחריפות את התנהלות הפלסטינים: "הרשות הפלסטינית שמהללת טרוריסטים רוצחים שפלים, באה להאשים את צבא ההגנה לישראל, הצבא המוסרי ביותר בעולם, בפשעי מלחמה. אין לכם מה לחשוש, אנחנו לא ניתן להם, והם לא יצליחו בזה".