ח
טיבי בבריטניה: להכיר בפלסטין | צילום: חדשות 2

ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) הצטרף היום (שני) למאבק הדיפלומטי הפלסטיני ונחת בלונדון במטרה לשכנע חברים בפרלמנט הבריטי לתמוך בהצבעה הסמלית על הכרה במדינה פלסטינית, הצבעה שתתקיים היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

טיבי שוחח עם מספר חברי פרלמנט מטעם מפלגת הלייבור ואמר להם כי תמיכתם במדינה פלסטינית היא "מעשה מוסרי שיקדם את התהליך המדיני". חבר הכנסת הישראלי צפוי לשהות בבניין הפרלמנט בזמן ההצבעה.

"ממשלת נתניהו עושה הכל כדי לסכל את חזון שתי המדינות, בעיקר באמצעות התנחלויות", אמר טיבי. "איני יודע מה תהיה תוצאת ההצבעה אבל מדובר באירוע מדיני חשוב שיכול לשמש מנוף וקטליזטור למדינות ולפרלמנטים נוספים באירופה ובעולם".

הפוליטיקה הבריטית סוערת
הצבעה סמלית בפרלמנט הבריטי | צילום: רויטרס

ח"כ טיבי התייחס גם לפנייה של מפלגת העבודה, שקראה למפלגת הלייבור הבריטית להתנגד להצעה מכיוון שמדובר במהלך חד צדדי. "זה היה מהלך בלתי מוסרי ומביך של מפלגה שיזמה את הקמת ההתנחלויות, שהן המעשה הכי חד צדדי", אמר טיבי.

"הצבעה סמלית ולא מחייבת"

בהמשך היום תיערך בבית התחתון של הפרלמנט הבריטי ההצבעה. בבריטניה הדגישו כי הדיון הוא "סמלי ולא מחייב", אך אם תאושר ההצעה הדבר יהווה חיזוק דיפלומטי משמעותי למאמציו של יו"ר הרשות אבו מאזן בדרך לעצמאות. 24 חברי פרלמנט פרו-ישראלים הגישו הצעה לתיקון הנוסח, אולם טרם ברור אם זו תתקבל.

מנהיג האופוזיציה ומפלגת הלייבור אד מיליבנד פעל בנחרצות על מנת לחייב את חברי האופוזיציה לתמוך בהצעה על ידי הטלת משמעת סיעתית, אך חלק מחברי מפלגתו ביקשו "למרוד" בהחלטתו ולהצביע באופן עצמאי בנושא או להיעדר מההצבעה. גורמים במפלגת הלייבור התלוננו כי מדיניות החוץ "האחראית והזהירה" של המפלגה ניצבת בפני שינוי חד בשל דרישתו של חבר פרלמנט אחד.

אתמול הודיע סגן שר החוץ הרוסי כי ארצו תתמוך בבקשה הפלסטינית להכרה בינלאומית כמדינה, ולא רק כרשות. סגן השר, מיכאיל בוגדנוב, הסביר כי רוסיה "תתמוך בכל יוזמה של הפלסטינים כחברים".