בנימין נתניהו (צילום: AP, חדשות)
"האירופאים צבועים, לא למדו דבר" | צילום: AP, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף היום (רביעי) בחריפות את החלטת האיחוד האירופי להכיר באופן סמלי במדינה פלסטינית ואת הכרעת בית הדין האירופי להוציא את חמאס מרשימת ארגוני הטרור. "נראה כאילו יותר מדי אנשים באירופה, על האדמה שעליה נטבחו שישה מיליון יהודים, לא למדו דבר", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו התייחס להתפתחויות המדיניות האחרונות במהלך פגישה עם הסנאטורית האמריקנית ג'וני ארנסט. "הידידות שאנו רואים מארצות הברית עומדת בניגוד מוחלט למה שאנחנו רואים לצערנו באירופה", אמר. "היום ראינו דוגמאות מטלטלות לצביעות אירופית".

קודם לכן מתח גם שר החוץ ליברמן ביקורת על שורת הצעדים האירופאים. "ההחלטות שהתקבלו על ידי המוסדות האירופיים אינן תורמות לשיפור המצב", אמר ליברמן במסיבת עיתונאים שקיים במשרד החוץ. "בזמן שהטרור מרים את הראש כמו שראינו באוסטרליה ובפקיסטן, להוציא את חמאס מרשימת ארגוני הטרור זו החלטה שגויה", הבהיר.

"אין הבדל בין החמאס לג'בהאת אל נוסרה ודאע"ש, זו אותה שנאה ואותו רצח של חפים מפשע", אמר ליברמן והוסיף כי "במקום להביא את הפלסטינים לדבר ולהתפשר, על האיחוד האירופי להבין שהמשא ומתן לא מבוסס רק על ישראל - אלא גם על הצד הפלסטיני". ליברמן המשיך ותלה את האשמה בקיפאון המדיני ביושב ראש הרשות הפלסטינית: "אבו מאזן מדבר בשני קולות. הוא לא פרטנר כשהוא קורא לשישה מיליון פליטים לצעוד לפלסטין".

אירופה הכירה סמלית במדינה פלסטינית - ברוב עצום

מוקדם יותר היום החליטו חברי הפרלמנט האירופי על הכרה עקרונית במדינה פלסטינית ברוב עצום: 498 חברים הצביעו בעד, 88 בלבד התנגדו ו-111 נמנעו. אמנם מדובר בהחלטה סמלית בלבד שאינה מחייבת, אולם היא מעניקה זריקת עידוד לרשות הפלסטינית לביצוע מהלכים בינלאומיים דומים נוספים בעתיד.

פרלמנט האיחוד האירופי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
החלטה סמלית, אך בעלת משמעויות | צילום: חדשות 2עם זאת, לאיחוד האירופי אין סמכות לכפות את ההחלטה להכיר בפלסטינים על מדינות אירופה השונות: "אנו לא יכולים לעודד את שרת החוץ של האיחוד האירופי להפעיל החלטה שכזו כי פשוט אין לה את הכוח לקדם אותה", קרא מנגד נייג'ל פאראג', נציג בריטניה לפרלמנט האיחוד. "כדי להשיג שלום, המדינות צריכות להתמודד עם הבעיות, והחמאס חייב להפסיק את הטרור".

"זו הבעת תמיכה משמעותית לפתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 1967 עם ירושלים כבירת שתי המדינות", נכתב בהחלטה שהתקבלה בפרלמנט האירופי שגם גינה באותה הזדמנות כל פעילות טרור אלימה.

בהחלטה, שקראה לארגונים פלסטינים להתאחד, נכתב עוד כי "ההתנחלויות הישראליות הן לא חוקיות על פי החוק הבינלאומי, האיחוד האירופי חייב להיות גורם משמעותי בתהליך השלום במזרח התיכון".

מתחזים בפייסבוק. מחבלי חמאס (צילום: רויטרס)
הוציאו את חמאס מרשימת ארגוני הטרור | צילום: רויטרסלפני ההכרה: חמאס הוצא מרשימת ארגוני הטרור

ולפני ההצבעה על הכרה במדינה פלסטינית, החליט בית הדין של האיחוד האירופי כי חמאס יוסר מרשימת ארגוני הטרור באירופה. על ההחלטה ניתן יהיה לערער והיא תיכנס לתוקף, אם לא יתקבל ערעור בתוך שלושה חודשים.

בהחלטה של המדינות החברות בארגון נכתב כי הסרת חמאס מהרשימה בוצעה מ"מניעים טכניים", זאת עקב ראיות בלתי מספקות להשארתו ברשימה השחורה של ארגוני הטרור בעולם. משמעות ההחלטה היא שלארגון חמאס יהיה קל הרבה יותר לקבל כספים ומימון מגופים ועמותות שונות ביבשת.