לבני ופרס שיכנעו. קרי (צילום: רויטרס)
לבני ופרס שיכנעו. קרי | צילום: רויטרס

"וושינגטון תמנע כל החלטה נגד ישראל באו"ם עד לאחר הבחירות במרס" - כך אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לדיפלומטים אירופים ביום חמישי האחרון. על פי הדיווח באתר "פורין פוליסי", הממשל האמריקני הגיע להחלטה להטיל וטו על המהלך הפלסטיני במועצת הביטחון של האו"ם, לאחר שקרי שוחח בעניין עם חברת הכנסת ציפי לבני ונשיא המדינה לשעבר שמעון פרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחה שערך עם הדיפלומטים, הסביר קרי את השינוי במדיניות האמריקנית ואמר שכל החלטה שתועבר באו"ם נגד ישראל, תחזק את המחנה הימני בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ותחליש את הסיכויים להחלפת השלטון לאחר הבחירות בעוד שלושה חודשים. לדברי קרי, חיזוק המחנה הקיצוני בישראל יוביל גם להחלשת המפלגות התומכות בהליך המדיני.

"קרי היה מאוד ברור ואמר שלארצות הברית לא תהיה אפשרות לדון בכל טקסט שנוגע להכרה במדינה פלסטינית וסיום הכיבוש עד לאחר הבחירות בישראל", ציין אחד הדיפלומטים שנכח בדיון.

מועצת הביטחון, ארכיון (צילום: AP)
ארה"ב תטיל וטו. מועצת הביטחון | צילום: AP

לבני: "גאה שהצלחתי לשמור על האינטרסים של ישראל"

הדיפלומט, שדיבר בעילום שם, אמר כי קרי הסביר שציפי לבני ושמעון פרס הביעו בפניו את חששם כי המהלך הפלסטיני במועצת הביטחון, שיוביל ללחץ מדיני על ישראל ערב הבחירות, יחזק בין היתר גם את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שידוע בהתנגדותו העזה לרעיון שתי המדינות. "לבני ופרס אמרו לי שמהלך כזה שיזכה לתמיכה בינלאומית יחזק את בנימין נתניהו ואת הקיצונים בישראל", אמר קרי לדיפלומטים.

"אני גאה שהצלחתי לפעול לשמירת האינטרסים החיוניים של ישראל במועצת הביטחון", אמרה לבני בעקבות הפרסום. "התנגדתי לכל ניסיון פלסטיני לכפות על ישראל מציאות בצעדים חד צדדיים - וכך גם עתה".

הצהרתו של קרי מצטרפת להודעה דומה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית לפני יומיים, לפיה ארצות הברית לא תתמוך בהצעה הפלסטינית החדשה שהוגשה למועצת הביטחון של האו"ם להכרה במדינה פלסטינית. ההודעה פורסמה שעות ספורות לאחר שהפלסטינים הגישו למועצת הביטחון את הצעתם לסיום הסכסוך.